Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Powiat Łomżyński: Żywa lekcja historii z Instytutem Pileckiego

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

‘Zawołani po imieniu na Mazowszu’ to tytuł wydarzenia zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Łomży. Spotkanie, którego inicjatorem jest Instytutu Pileckiego było żywą lekcją historii.

To jedna z wielu inicjatyw, dzięki której poznajemy przeszłość naszego regionu [DOWNLOAD file=”” name=””]- mówi Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński:

-Zaprosiłam Instytut do nas, aby powiedział młodzieży o Polakach ratujących Żydów. Myślę, że warto o tym mówić, zwłaszcza że jesteśmy w przededniu Dnia Pamięci tych Polaków, którzy oddali swoje życie ratując Żydów. Ten dzień wypada 24 marca, dlatego dzisiaj spotykamy się tutaj i jest to tematem przewodnim tegorocznej lekcji.

      2024-03-15 Maria Dziekońska o cykliczności wydarzenia

Daniel Zatorski – specjalista ds. edukacji Instytutu Pileckiego przybliżył postać bohatera Ziemi Łomżyńskiej:

-Poprzez pokazanie szerszego kontekstu historycznego II Wojny Światowej polityki niemieckiej na ziemiach okupowanych chcemy pokazać też historię lokalną. Ta historia działa się też tutaj nie tylko gdzieś tam daleko w stolicy, czy na jakiś odległych ziemiach, ale także w najbliższej okolicy, w której jesteśmy. Cieszymy się, że dzisiaj możemy gościć w Łomży i opowiedzieć o bohaterskiej postawie Antoniego Kenigsman’a i o tej historii, która wydarzyła się w maju 1942 roku.

      2024-03-15 Daniel Zatorski o temacie spotkania

W spotkaniu wzięli udział między innymi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Piątnicy i Konarzycach.
Nowe formy przekazywania historii dzieciom są zawsze dobrym pomysłem – mówi Monika Nieścier, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Piątnicy:

-Ja myślę, że to jest bardzo dobra forma i zawsze dużo więcej można się dowiedzieć, niż ze standardowej lekcji historii. To jest, można powiedzieć, taka aktywizująca metoda pracy i myślę, że z takiej lekcji uczniowie więcej zapamiętają niż jakby musieli sami doczytać o tym w podręcznikach.

      2024-03-15 Monika Nieścier o formie lekcji

W ramach programu ‘Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów od Zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci.

Program ‘Zawołani po imieniu” oddaje sprawiedliwość heroicznej postawie Polaków, którzy świadomie ryzykowali życie własne i swoich najbliższych, aby nieść pomoc żydowskim przyjaciołom, sąsiadom, a czasem nieznajomym, i zapłacili za to najwyższą cenę.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.

Autor M. D.

2024-03-15

Więcej informacji z tej kategorii