Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Powódź w Comblain-la Tour: Wśród osób, które tam utknęły są mieszkanki Łomży

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Trzy absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży są wśród ponad 60 osób, które są ewakuowane z ośrodka wakacyjnego w Comblain-la-Tour w Belgii. Jedną z nich jest Amelia, córka łomżyńskiego społecznika, Sebastiana Jaworowskiego.

Zadziało się to wszystko momentalnie, nie było żadnego alertu – mówi Sebastian Jaworowski:

– Nie spodziewali się, ani zarządca tego ośrodka, ani właśnie dziewczyny, że taka sytuacja może nastąpić. Że mała rzeczka, strumyk dosłownie, który można latem przejść nie zamaczając się do pasa, stanie się tak potężną rzeką. Rwącą, zabierającą ze sobą samochody, domy, majątki ludzi całego życia. To wszystko się wydarzyło przedwczoraj w nocy. 

      2021-07-16 Sebastian Jaworowski o powodzi w Comblain-la Tour 1

Ewakuację przeprowadza francuskie wojsko:

– Okazuje się, że rząd belgijski, służby belgijskie nie dysponują sprzętem odpowiednim do ewakuacji tak dużej grupy dzieci. Przypomnę, że tam jest ponad 64 dzieciaki, które czekają na pomoc. Plus personel – osiem osób, wychowawcy i nie wiem jaki to będzie sprzęt, ale wiem że będzie to armia francuska, która jedzie tam z pomocą i zaangażował się też bardzo pan ambasador, minister. Maja potem zostać przetransportowani bezpośrednio do Brukseli, do Ambasady Polskiej i stamtąd dopiero rodzice będą odbierać swoje dzieci.  

      2021-07-16 Sebastian Jaworowski o powodzi Comblain-la Tour 2

Wszyscy uczestnicy wyjazdu są spokojni i nikt nie został poszkodowany.

Ewakuacja zakończyła się przed godziną 13. Z ośrodka zabrano 64 osoby: dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz ich opiekunów.

jt

Hits: 66

Autor P. G.

2021-07-16

Więcej informacji z tej kategorii