Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Premier Morawiecki: Niższe podatki na energię i jej nośniki

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Niższy VAT na gaz do ogrzewania – z 23 do 8 procent, niższa akcyza na paliwa i zawieszenie podatku od jego sprzedaży detalicznej, zawieszenie akcyzy na energię elektryczną – to część antyinflacyjnych działań rządu, ogłoszonych dziś przez premiera Mateusza Morawieckiego. Łącznie pakiet dotyczący energii ma kosztować ok. 10 mld złotych.

Obniżka obciążeń podatkowych dotykających paliwa, wejdzie w życie od 20 grudnia. Wtedy ma spaść akcyza na paliwa – do minimalnego dopuszczalnego w Unii Europejskiej poziomu. Obniżka ma obowiązywać przez 5 miesięcy. Od 1 stycznia ma zostać zawieszony podatek od sprzedaży detalicznej, a także opłata emisyjna. Może to przełożyć się na spadek cen na stacjach paliw o 20-30 groszy na litrze.

Gaz do ogrzewania będzie przez 3 miesiące – od stycznia, opodatkowany niższą stawką VAT. Zamiast obecnych 23 procent, będzie to 8 procent.
Większe fundusze mają zostać przeznaczone na dodatek osłonowy. Premier zastrzegł, że z powodu zasad unijnych, rząd nie może wprowadzić zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Dodał, że gdyby taka zgoda się pojawiła, rząd wprowadzi taką zmianę. Zamiast tego pojawi się dodatek osłonowy, wypłacany zgodnie z kryterium osłonowym i będzie wynosił do ok. 1000 złotych.

Premier Morawiecki podkreślił, że obecny wzrost cen wynika m.in. z wyższych cen ropy i gazu importowanych do Polski, a także w związku z rosnącymi kosztami emisji CO2, wynikającymi z mechanizmu wprowadzonego przez Unię Europejską. Dodał, że w Polska będzie blokować działania unijne, które będą przekładać się na wzrost kosztów energii.

IAR

Autor M. Sz.

2021-11-25

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 czerwca

Słowo Życia: 3 czerwca

SOBOTA ÓSMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO Mk 11,27-33 Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po...