Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: 106. urodziny Hanki Bielickiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

106 lat temu, 9 listopada 1915 roku, urodziła się Hanka Bielicka, popularna aktorka teatralna i filmowa, nazywana “królową estrady i kabaretu”. Była mistrzynią monologu, znaną z tego, że wygłaszała teksty w zawrotnym tempie i z nienaganną dykcją. Często posługiwała się gwarą warszawską. Publiczność ją uwielbiała za bezpośredniość, poczucie humoru i temperament.

Ogromną popularność przyniosła aktorce rola Dziuni Pietrusińskiej w “Podwieczorku przy mikrofonie” Polskiego Radia. Tę postać odgrywała na estradzie i dla słuchaczy radiowej audycji przez 25 lat. “Pani Hanka”, jak nazywali ją warszawiacy, zmarła w 2006 roku.

Hanka Bielicka występowała w licznych kabaretach: “Siedem kotów”, “Szpak”, “U Lopka” i “U Kierdziołka”. Ponad 40 lat była związana z warszawskim Teatrem Syrena, w sumie miała w dorobku 90 ról scenicznych.

Zagrała w ponad dwudziestu filmach, między innymi w “Zakazanych piosenkach”, “Cafe pod Minogą”, “Panu Wołodyjowskim”. Ostatnim filmem, w którym wystąpiła był obraz “Ja wam pokażę!”.

Była szczególnie związana z Łomża, do której przybyła po I wojnie światowej. To tutaj skończyła gimnazjum żeńskie im. Marii Konopnickiej. Mieszkała w Łomży przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego.

Aktorka była znana z zamiłowania do oryginalnych kreacji, które sama projektowała, i kapeluszy. Z okazji 90. urodzin Hanki Bielickiej, Związek Artystów Scen Polskich uhonorował ją statuetką, przedstawiającą damę w kapeluszu, trzymającą w dłoniach “śmiejące się” maski.

Była laureatką licznych wyróżnień między innymi została odznaczona Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymała też nagrodę “Prometeusza” za wybitne osiągnięcia estradowe oraz “Brylantową Kolię” przyznaną podczas uroczystości Telekamery 2002.

Hanka Bielicka zmarła po operacji tętniaka mózgu, 9 marca 2006 roku, w wieku 90 lat.

IAR

Autor M. Sz.

2021-11-09

Więcej informacji z tej kategorii