Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Czarna Hańcza 2021 – to były piękne dni

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Tak jak w kończącym tegoroczny obóz kajakowy spektaklu Moja piosnka wybrzmiewała rapowana interpretacja Norwidowskiego Tęskno mi, Panie, tak i uczestnicy obozu mogą teraz wołać tęskno nam do wspaniałych chwil, które razem przeżyliśmy. A jest do czego tęsknić!

Ponad osiemdziesięcioro młodych ludzi z Wyszkowa i innych miejscowości z całej Polski cieszyło się z niezwykłych walorów Suwalszczyzny podczas spływu kajakowego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom, istniejące przy Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie, pod patronatem Wydziału Nauk Teologicznych UKSW w Warszawie, w dniach 10 – 24 lipca 2021 r. szklakiem Czarnej Hańczy z bazą w Płaskiej.

W pełni wykorzystaliśmy dary tego regionu, delektując się przyrodą, poznająca kulinarne smaczki, odpoczywając, ale i pracując. Nie zniechęcił nas tropikalny upał, ani nie przestraszyły burze.

W napiętym harmonogramie znaleźliśmy czas na chwilę zadumy, nie zapomnieliśmy o historycznym kontekście miejsca – w Mikaszówce oddaliśmy hołd ofiarom Obławy Augustowskiej. Poznaliśmy historię Kajakowego Szlaku Papieskiego i anegdotę o kartoflach na proboszczowskim polu z udziałem ówczesnego biskupa Karola Wojtyły, a później papieża Jana Pawła II.

Zajęcia terapeutyczne umożliwiły dostrzeżenie i zrozumienie samego siebie, wskazały narzędzia radzenia sobie ze stresem, apatią, zniechęceniem, ale też agresją, które zwłaszcza w ostatnim czasie, mocno dały się we znaki w związku z sytuacją epidemiczną spowodowaną COVID-2, odizolowaniem od rówieśników, rozluźnieniem więzi społecznych. Ważnym elementem warsztatów było ukazanie technik wzmacniania poczucia własnej wartości, ale też współpracy i budowania wspólnoty, uwrażliwienia na drugiego człowieka. Podczas wyjazdu realizowana była formacja duchowa w oparciu o elementy reguły św. Benedykta. Dzięki wdrażaniu tych nauk w życie codzienne można było dogłębniej zrozumieć co to znaczy być pełnowartościowym człowiekiem. Przesłanie Patrona Europy pogłębiło bowiem naszą wiedzę na temat: bojaźni, miłości, posłuszeństwa, umiejętności słuchania, pokory, roztropności i umiarkowania, modlitwy, pracy czy liturgii oraz wzmocniło naszą wiarę. To także dało fundament do tego, aby skutecznie i owocnie wykorzystać zajęcia terapeutyczne z psychologami.

Jak sama nazwa wskazuje, celem wyprawy zdawał się być spływ kajakowy, ale… nie tylko! Nasz wyjazd obfitował też w inne, bardzo ciekawe i dość niespotykane jak na spływ zajęcia. Pod czujnym okiem profesjonalistów pisaliśmy ikony i malowaliśmy na płótnie. Mogliśmy poczuć się też jak kreatorzy mody, szyjąc na maszynie koszulki, topy, torby – nerki czy plecaki. Przepis na prawdziwy sękacz oraz technika jego kręcenia także nie są już dla nas tajemnicą, podobnie jak jego wyśmienity smak. Nie sposób było także odmówić skosztowania jagodzianek.

Bez wątpienia wszystkie te zajęcia najbardziej podobały się artystycznym duszom. Ale nie zapomnieliśmy też o innych aktywnościach: nauczyliśmy się wiązać węzły żeglarskie, w praktyce sprawdziliśmy swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy oraz zasad prawidłowego zachowania się i ewakuacji podczas burzy. Rowerzyści i fani majsterkowania nauczyli się natomiast prawidłowej konserwacji sprzętu, wymiany części zamiennych czy dokonywania drobnych napraw. Dodatkowych emocji dostarczały także rozgrywki sportowe, w tym wyścig na wózkach!

Kwintesencją i doskonałym podsumowaniem wszystkich naszych poczynań były warsztaty taneczne i teatralne. Śmiało można powiedzieć, że wzmocniły to, co wypracowywaliśmy podczas zajęć terapeutycznych: nauczyliśmy się wyrażać słowem i ruchem swoje emocje, zaprezentowaliśmy i rozwinęliśmy swoją kreatywność, ale też czerpaliśmy z doświadczenia i wiedzy instruktorów. Swoje umiejętności mogliśmy zaprezentować także podczas konkursu talentów.

Tęskno nam, ale pozostają wspaniałe wspomnienia…

Nie byłyby nam dane te wszystkie wspaniałe chwile, nowe przyjaźnie i niezapomniane wrażenia, gdyby nie wsparcie naszych Darczyńców i Partnerów wydarzenia Marszałka Województwa Podlaskiego i wielu innych instytucji państwowych i prywatnych.

mat. nadesłany

Hits: 38

Autor P. G.

2021-08-19

Więcej informacji z tej kategorii