Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Idziesz do lasu? Zrób to w bezpieczny sposób

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Sezon grzybowy trwa w najlepsze, a to oznacza, że warto orientować się w terenie, na który się wybieramy. Co jakiś czas trafiają się przypadki, że ktoś stracił orientację w lesie.

Co zrobić, żeby takiej sytuacji uniknąć? O tym mówi nadleśniczy nadleśnictwa Łomża, Dariusz Godlewski:

– Po pierwsze, najważniejsza rzecz oczywiście to sobie wejść na stronę nadleśnictwa, na terenie którego będziemy zbierali grzyby. Jeżeli znamy to leśnictwo to sobie warto z tej strony spisać numer telefonu chociażby do leśniczego z tego terenu. To będzie taka najprostsza i najłatwiejsza rzecz, którą możemy wykonać, bo gdy się zgubimy wystarczy zadzwonić na ten numer i wtedy myślę, że leśniczy zdecydowanie pomoże. Łatwo odszuka, oczywiście pod warunkiem że wskażemy jakieś miejsce charakterystyczne w terenie, po którym powiedzmy leśniczy będzie mógł nas zlokalizować. 

      2021-09-30 Dariusz Godlewski o wyjściu do lasu 1

Po nawigacji w lesie mogą pomóc nam pomalowane na biało słupki oddziałowe:

– Jeżeli zabłądziliśmy to warto podejść do takiego słupka, albo odszukać go gdzieś w terenie i zapamiętać numer, który na tym słupku pisze, najczęściej kilku cyfrowy, dwu może być czasem jedno, ale najczęściej jest to kilku cyfrowe, trzy cyfrowe numery. I taki numer sobie zapamiętać, zadzwonić po prostu do leśniczego i powiedzieć, że znajduję się przy słupku o numerze takim i takim i w tym momencie już każdy leśniczy dokładnie wie, w którym miejscu stanęliśmy, zgubiliśmy się. Na pewno podjedzie, pomoże odszukać samochód i myślę, że takie rozwiązanie jest najprostsze. 

      2021-09-30 Dariusz Godlewski o wyjściu do lasu 2

Dodatkowo leśnicy zalecają, żeby patrzeć na pozycję słońca. Zdradzają również, że mech rośnie w kierunku północnym, co także może pozwolić na lepsze poruszanie się po lesie.

jt

Hits: 9

Autor P. G.

2021-09-30

Więcej informacji z tej kategorii