Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Obchody 77. rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Złożenie kwiatów, polowa msza święta, występy artystyczne, wręczenie medali, inscenizacja bitwy oraz wojskowa grochówka. To wszystko czekało dzisiaj na mieszkańców Łosewa oraz Piasutna Żelaznego w ramach obchodów 77. rocznicy bitwy, pod rzeczonym Piasutnem. 

Dzień rozpoczął się od złożenia kwiatów oraz zniczy na cmentarzu w Łosewie oraz pod pomnikiem AK w Piasutnie Żelaznym. To tam samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz placówek oświatowych oddali cześć poległym za ojczyznę żołnierzom. Po tym, na terenie dawnej leśniczówki w Piasutnie Żelaznym, miała miejsce msza święta, wręczenie medali rodzicom, którzy posłali swoje dzieci do wojska oraz występy artystyczne lokalnych zespołów. Po tym odbyła się rekonstrukcja bitwy, która miała miejsce 77 lat temu. W tamtym miejscu poległo 9. młodych żołnierzy Wojska Polskiego. Na koniec, licznie zgromadzeni mieszkańcy, mogli skosztować klasycznej, wojskowej grochówki.

Powinniśmy pamiętać o takich rocznicach, ponieważ jesteśmy to winni tym, którzy nie zawahali się oddać swoje życia za naszą wolność – podkreśla wójt gminy Kolno, Józef Wiśniewski. – W tej chwili mamy ten komfort, że żyjemy w wolnych czasach, w wolnym kraju. Wobec tego musimy kultywować tę pamięć oraz przejąć dzieło, które oni rozpoczęli. To jest nasz obowiązek.

jt

Hits: 147

Autor J. T.

2021-06-27

Więcej informacji z tej kategorii