Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Ptaki odlatują w cieplejsze miejsca

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Nadchodząca jesień to czas odlotu ptaków z terenu Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Tych odlotów jest mniej, niż przylotów, ponieważ są one rozłożone na kilka miesięcy – tłumaczy dyrektor parku, Mariusz Sachmaciński:

– Na przykład czajka zaczyna u nas lecieć już w lipcu, sierpniu. Stada czajek przemieszczają się razem ze stadami szpaków, ale będziemy świadkami przelotu niedużych grup ptaków takich rodzimych bardziej. To będą rodzinne grupy bociana czarnego, które będzie można zauważyć. Już widzieliśmy kilka takich grup rodzinnych, które już się przemieściły, a być może jeszcze będziemy świadkami czarnych bocianów, gdzieś z krajów bałtyckich, gdzieś z bardziej wschodnich terenów naszych sąsiadów. 

      2021-09-14 Mariusz Sachmaciński o odlotach ptaków 1

Odloty będą nawet w październiku:

– Na pewno będziemy świadkami przelotu gęsi gęgawy. Będą też inne gatunki zbożówki czy białoczubki, ale to będą mniejsze grupy. Natomiast no cały czas, intensywnie wzdłuż rzeki będą migrowały kaczki. Przeróżne gatunki kaczek. No i cały świat wodnobłotnych ptaków: bekasy, dubelty. Będzie tutaj cała mozaika gatunkowa tego całego przelotu i będzie można też w nocy słyszeć niektóre przeloty. Na przykład charakterystyczny, taki ciekawy przelot i odgłos bąka, który się pojedynczo przemieszcza. To są zjawiskowe rzeczy, które należy usłyszeć na własne uszy. 

      2021-09-14 Mariusz Sachmaciński o odlotach ptaków 2

Na obserwację ptaków najlepiej wybrać się z samego rana albo pod wieczór na tereny nad Narwią.

jt

Hits: 17

Autor P. G.

2021-09-14

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...