Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Samorządowe Przygody z Nauką odwiedziły Śniadowo

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Za nami kolejny piknik “Samorządowe Przygody z Nauką”. Tym razem wydarzenie odbyło się w Śniadowie, gdzie zostało włączone w program tegorocznych dożynek gminnych. 

To bardzo dobre połączenie – mówi Rafał Pstrągowski, wójt gminy Śniadowo:

– Dożynki to nasza tradycja, choć z ubiegłoroczną przerwą spowodowaną pandemią. W tym roku mimo obostrzeń frekwencja jest myślę, że taka bardzo zadowalająca. Przede wszystkim rozpoczęliśmy to dzisiejsze świętowanie od Święta Plonów. Święta rolników, bo to najbardziej liczna grupa mieszkańców gminy Śniadowo. A, że Śniadowo rolnictwem stoi świadczy tegoroczny wynik Gospodarstwa Rodzinnego ze wsi Jastrząbka Młoda, która została mistrzem krajowej Agroligi. Tak, dzisiaj mamy dwie uroczystości. Dożynki i przy współpracy z Łomżyńskim Forum Samorządowym jesteśmy współgospodarzem pikniku naukowego pod nazwą Samorządowe Przygody z Nauką. Piknik ma za zadanie popularyzować naukę, zastosowanie nauki i my poprosiliśmy o te panele naukowe, które mają zastosowanie w rolnictwie, wiadomo z jakich powodów, jak również w budownictwie, bo w Śniadowie mieści się jeden chyba z największych zakładów produkcji betonów Prefbet, więc myślę, że to był bardzo dobry wybór. 

      2021-08-29 Rafał Pstrągowski o pikniku naukowym w Śniadowie

Swoje stoiska wystawiły lokale organizacje, takie jak Centrum Integracji Społecznej czy Koło Gospodyń Wiejskich w Śniadowie, a także firmy – Prefbet Śniadowo i Gaz System. Natomiast na stoisku Wyższej Szkoły Agrobiznesu można było dowiedzieć się m.in. o tym, jak naturalnie zastąpić cukier czy też zobaczyć efekty prasy pszczół z przyuczelnianej pasieki.

Radości z zainteresowania piknikami nie kryje Lech Szabłowski, starosta łomżyński i prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego:

– Wszystkie festyny, które do tej pory odbywały się w ramach Samorządowych Przygód z Nauką cieszyły się myślę, że bardzo dużym zainteresowaniem. Nawet czasami pogoda, która była niesprzyjająca nie odstraszyła zwiedzających stoiska. Naprawdę w każdym miejscu oferta jest nieco inna. Oczywiście organizatorzy są ciągle ci sami, ale współorganizatorzy, czyli gminy, samorządy, na terenie których festyny odbywają się dodatkowo starają się uatrakcyjnić te festyny. Zapraszają instytucje, zapraszają organizacje, które również wystawiają się, również prezentują swoje atrakcje, a wszystko związane jest na pewno z nauką. Jakkolwiek by tego nie mierzyć, jakkolwiek by tego nie oceniać, bo nauka to nie tylko szkoła, nie tylko edukacja, ale również nauka w taki właśnie sposób. Taki bezpośredni kontakt z różnego rodzaju wytwórczością, działalnością. Myślę, że to był naprawdę bardzo dobry pomysł i dziękujemy tutaj ministerstwu za wsparcie finansowego tego przedsięwzięcia. Przy tym jest bardzo istotne, że promujemy również Łomżyńskie Forum Samorządowe. 

      2021-08-29 Lech Szabłowski o pikniku naukowym w Śniadowie

Poniżej harmonogram najbliższych pikników:

  • Gmina Sokoły 02.09.2021
  • Gmina Czyżew 03.09.2021
  • Gmina Nowogród 03.09.2021
  • Gmina Zambrów 04.09.2021
  • Powiat Łomżyński 05.09.2021
  • Miasto Grajewo 10.09.2021
  • Powiat Zambrowski 11.09.2021
  • Gmina Przytuły 12.09.2021
  • Gmina Szczuczyn 19.09.2021
  • Gmina Rutki 23.09.2021

Organizatorem festynów “Samorządowe Przygody z Nauką” jest Łomżyńskie Forum Samorządowe we współpracy w Wyższą Szkołą Agrobiznesu w Łomży.

pg

Hits: 117

Autor P. G.

2021-08-29

Więcej informacji z tej kategorii