Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Śnieg i lód na drodze. Policja apeluje o ostrożność

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Grudzień przywitał nas śniegiem i lodem na drogach. W związku z tym policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa.

Intensywne opady deszczu, śniegu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia również nie sprzyjają kierującym. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu – zadbajmy o to, aby w trakcie porannego pośpiechu nie zabrakło nam czasu na przetarcie szyb. Niedopuszczalne jest pozostawienie jedynie małego oczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola. Warto również pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza nie powinniśmy poruszać się na światłach do jazdy dziennej. Pamiętajmy o konieczności wymiany płynu do spryskiwaczy na zimowy. W bagażniku natomiast powinny znaleźć się skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydatne mogą okazać się również preparaty odmrażające szyby czy zamki. Zalecamy także wymianę opon na zimowe w użytkowanym pojeździe i sprawdzenie jego oświetlenia.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Przypominamy, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Apelujemy, by w tym jesienno-zimowym okresie kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią i zimą. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu, śniegu oraz duże natężenie ruchu na drodze należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy, że w trudnych warunkach atmosferycznych nie zawsze dopuszczalna prędkość jest prędkością bezpieczną.

PAMIĘTAJMY! Podczas poruszania się po drogach jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym bądźmy ostrożni, rozważni i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

KMP w Łomży

Hits: 10

Autor P. G.

2021-12-01

Więcej informacji z tej kategorii