Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

1 września będziemy obchodzić 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości w Ostrołęce i Łomży odbędą się w południe.

Łomżyńskie uroczystości upamiętniające bohaterów największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości rozpoczną się wraz z włączeniem syren alarmowych. Następnie, w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w miejscu byłego cmentarza garnizonowego, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Kilka minut po godzinie 12.00 w Muzeum Północno–Mazowieckim otwarta zostanie wystawa „33 PUŁK PIECHOTY W ŁOMŻY – HISTORIA, TRADYCJA, PAMIĘĆ”.

W Ostrołęce mieszkańcy, samorządowcy i przedstawiciele wojska spotkają się przy przy Pomniku Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego, gdzie w hołdzie żołnierzom i poległym złożone zostaną kwiaty. Natomiast o godz. 17.30 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar II Wojny Światowej, którą artystycznie uświetni Ostrołęckie Centrum Kultury. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym Mieszkańcom Ostrołęki oraz wszystkim Polakom, którzy budowali niepodległość i oddali za nią życie.

II wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Do dziś wciąż nie są znane jej wszystkie ofiary. Niektóre źródła podają, że pochłonęła ona życie nawet 72 mln ludzi. Historycy szacują, że w okresie od 1939 do 1945 roku zginęło prawie 6 mln obywateli Polski.

pg

Hits: 29

Autor P. G.

2021-08-31

Więcej informacji z tej kategorii