Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Zakaz przebywania w miejscowościach przy granicy z Białorusią

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Od północy obowiązuje rozporządzenie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego dotyczące zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości położonych przy granicy z Białorusią. To ten sam obszar, na którym obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony 2 września w związku z presją migracyjną. Rozporządzenie zostało wprowadzone na 3 miesiące.

Stosowne rozporządzenie ukazało się wieczorem w Dzienniku Ustaw. Opublikowano tam również rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące zakazu noszenia broni w obszarze przy granicy z Białorusią oraz opisujące nowe uzbrojenie Straży Granicznej. Wprowadzenie tych przepisów umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, podpisana wieczorem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rozporządzenie dotyczące zakazu przebywania w strefie nadgranicznej przy granicy z Białorusią będzie obowiązywać od dziś do 1 marca 2022 roku. Ograniczenie dotyczy obszaru 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 w województwie lubelskim.

W myśl przepisów znowelizowanej ustawy, zakaz nie będzie obejmował między innymi mieszkańców terenu objętego ograniczeniami, osób prowadzących tam działalność gospodarczą, wykonujących pracę zarobkową, rolników, właścicieli i posiadaczy nieruchomości czy uczestników kultu religijnego.
Na obszarze opisanym w rozporządzeniu będą mogli poruszać się ponadto członkowie załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także osoby przemieszczające się do podmiotów wykonujących działalność lecznicą.

Zakaz nie dotyczy również funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy i cywilnych pracowników Wojska Polskiego wykonujących zadania służbowe.
W uzasadnionych przypadkach z zakazu przebywania będą mogły zostać zwolnione inne osoby, w szczególności dziennikarze. Decyzję w tej sprawie będzie podejmował właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Drugie z opublikowanych rozporządzeń wprowadza na obszarze 183 przygranicznych miejscowości zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni.

Trzecie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczy używania przez Straż Graniczną plecakowych miotaczy gazu. W katalogu “chemicznych środków obezwładniających”, które wejdą w skład uzbrojenia pograniczników, znalazły się: ręczne i plecakowe miotacze obezwładniające, granaty łzawiące oraz inne urządzenia przeznaczone do miotania środków obezwładniających.

IAR

Autor M. Sz.

2021-12-01

Więcej informacji z tej kategorii