Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

SG: 224 próby nielegalnego przekroczenia granicy

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Straż Graniczna odnotowała wczoraj 224 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Na mocy obowiązującej ustawy funkcjonariusze wydali postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski wobec 26 cudzoziemców.

Rzeczniczka Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska mówiła, że były dwie siłowe próby przekroczenia granicy. W okolicach ochranianych przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała przekroczyć stuosobowa grupa migrantów. Druga grupa – 50-osobowa – próbowała przekroczyć granicę na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze. Migranci w tamtej okolicy rzucali kamieniami i gałęziami. Jeden z żołnierzy został uderzony w głowę.

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest napięta. Wczoraj na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej pojawiła się duża grupa migrantów. Nie zostali oni przepuszczeni przez polskie służby, noc spędzili w obozowisku które powstało po białoruskiej stronie. Straż Graniczna nie wyklucza, że migranci będą podejmować kolejne próby sforsowania granicy. Jak powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska w rejon koczujących osób przesunięto dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji.

W związku z sytuacją jeszcze w grudniu rozpocznie się budowa stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej – potwierdził minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Wczoraj w MSWiA odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu koordynującego budowę zapory. Konstrukcja zostanie wzniesiona na odcinku 180 kilometrów, będzie wysoka na 5,5 metra. W prace zostanie zaangażowanych kilka dużych firm, które mają pracować przez 24 godziny na dobę, w systemie trójzmianowym.

Konstrukcja będzie wzorowana na zabezpieczeniach stosowanych na granicy grecko-tureckiej – powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Do Sejmu wpłynął wczoraj rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną oraz umożliwiają w obszarze przygranicznym – na specjalnych zasadach – pracę dziennikarzy.
Nowelizacja umożliwia wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy, szczególnie narażonych na presję migracyjną lub incydenty graniczne. Zakaz będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

IAR

Hits: 8

Autor P. G.

2021-11-16

Więcej informacji z tej kategorii