Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

SG: wczoraj 682 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wczoraj Straż Graniczna udaremniła 682 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali 8 nielegalnych migrantów. Wszyscy zatrzymani to obywatele Iraku.

Za pomoc w forsowaniu granicy ujęto 11 osób – trzech obywateli Iraku, trzech Niemców, dwóch Ukraińców, obywatela Gruzji, Białorusi i Polaka. Od początku roku Straż Graniczna udaremniła ponad 18 tysięcy prób nielegalnego przedarcia się z Białorusi do Polski. Ponad 7 tysięcy takich prób podjęto w tym miesiącu.

Polski rząd podkreśla, że sytuacja na granicy z Białorusią jest elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim w Mińsku, przy wsparciu władz rosyjskich. To szeroko zakrojona prowokacja polityczna, polegająca na próbach nielegalnego przepchnięcia przez granicę dziesiątek tysięcy nielegalnych migrantów. Chodzi o to, by zdestabilizować sytuację migracyjną w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Świadczą o tym działania, polegające na ściąganiu nad granicę migrantów z krajów arabskich i z Afryki, zaopatrywaniu ich w białoruskie wizy i wypychaniu na teren Polski.

Wczoraj Sejm uchwalił specjalną ustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Mają to być urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 1,6 miliarda złotych, ma chronić granicę Polski i Unii Europejskiej przed nielegalnymi migrantami.

IAR

Hits: 6

Autor P. G.

2021-10-15

Więcej informacji z tej kategorii