Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Straż Graniczna: Wczoraj 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Straż Graniczna odnotowała wczoraj 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wpisie Straży na Twitterze czytamy, że zatrzymano czterech nielegalnych migrantów – obywateli Iraku.

Za pomoc w próbie przedarcia się do Polski funkcjonariusze zatrzymali 6 cudzoziemców – dwóch obywateli Ukrainy, obywatela Turcji, Niemca, Irakijczyka i obywatela Libanu. Służba Graniczna przypomina, że od początku października odnotowano już 9 tysięcy 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Polski rząd podkreśla, że sytuacja na granicy z Białorusią jest elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim w Mińsku, przy wsparciu władz rosyjskich. To szeroko zakrojona prowokacja polityczna, polegająca na próbach nielegalnego przepchnięcia przez granicę dziesiątek tysięcy nielegalnych migrantów. Chodzi o to, by zdestabilizować sytuację migracyjną w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Świadczą o tym działania, polegające na ściąganiu nad granicę migrantów z krajów arabskich i z Afryki, zaopatrywaniu ich w białoruskie wizy i wypychaniu na teren Polski.

Sejm uchwalił specjalną ustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Mają to być urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 1,6 miliarda złotych, ma chronić granicę Polski i Unii Europejskiej przed nielegalnymi migrantami.

IAR

Hits: 15

Autor P. G.

2021-10-18

Więcej informacji z tej kategorii