Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Straż Graniczna: Wczoraj 612 prób sforsowania granicy polsko-białoruskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Wczoraj Straż Graniczna odnotowała 612 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Straż podała w mediach społecznościowych, że na granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 11 nielegalnych migrantów z Iraku i Turcji. Za pomoc w próbie sforsowania granicy zatrzymano 3 osoby: obywatela Azerbejdżanu, Turcji i Ukrainy.

Od początku miesiąca odnotowano około 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Polski rząd podkreśla, że sytuacja na granicy z Białorusią jest elementem wojny hybrydowej, prowadzonej przez reżim w Mińsku, przy wsparciu władz rosyjskich. To szeroko zakrojona prowokacja polityczna, polegająca na próbach nielegalnego przepchnięcia przez granicę dziesiątek tysięcy nielegalnych migrantów. Chodzi o to, by zdestabilizować sytuację migracyjną w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Świadczą o tym działania, polegające na ściąganiu nad granicę migrantów z krajów arabskich i z Afryki, zaopatrywaniu ich w białoruskie wizy i wypychaniu na teren Polski.

Sejm uchwalił specjalną ustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Mają to być urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 1,6 miliarda złotych, ma chronić granicę Polski i Unii Europejskiej przed nielegalnymi migrantami.

IAR

Hits: 6

Autor P. G.

2021-10-19

Więcej informacji z tej kategorii