Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ukoić nerwy – 5 sposobów na spokojny sen

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Przewracasz się z boku na bok i sen nie nadchodzi? A może męczą się natrętne myśli, które nie dają Ci spokoju? W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma problemy z zasypianiem. Wiąże się to z naszymi problemami, stresem i dużą liczbą bodźców z zewnątrz. Przyczyn tego stanu może być wiele, jednak u każdego kończy się to niewyspaniem, brakiem siły i problemami z koncentracją. W wielu przypadkach sami możemy poradzić sobie z tym problemem. Istnieje wiele prostych, domowych sposobów, które są niezwykle skuteczne. Dlatego, zanim wybierzemy się do lekarza, sprawdźmy, co możemy zrobić, aby ułatwić sobie zasypianie!

1. Odpowiednia higiena snu

Przede wszystkim postarajmy się zadbać o komfort i higienę snu. Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie naszej sypialni. Postarajmy się o wywietrzenie i utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pokoju — optymalna  wartość to 18-21 stopni C. Dotlenienie organizmu jest bardzo ważne i zapewni nam szybkie zaśnięcie. Jeśli mamy taką możliwość — warto wietrzyć również pościel i często ją zmieniać. Przydatne jest również umieszczenie nawilżacza powietrza w pokoju, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Grzejniki nie tylko nagrzewają, ale i wysuszają powietrze, co znacznie utrudnia oddychanie. Starajmy się również wstawać i chodzić spać o podobnych porach.

2. Wygodny materac

Koleją ważną kwestią jest wygodny materac. Szukając przyczyn naszej bezsenności, często zapominamy o tym istotnym czynniku, a przecież jest od nieodłącznym elementem naszego snu! Materac zapewnia nie tylko wygodę, ale dba również o nasz kręgosłup i zdrową pozycję. Materac powinien zostać dostosowany indywidualnie do użytkownika – do jego masy ciała, a także potrzeb. Jeśli nie chcemy inwestować w nowy materac lub chcemy zadbać o jakość snu, niezależnie od miejsca przebywania – świetnym rozwiązaniem będą materace nawierzchniowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych funkcjach i wymiarach. Dużą zaletą jest ich stosunkowo niska cena, w porównaniu do standardowych modeli. Duży wybór materacy oraz fachową pomoc w ich wyborze zapewnia materacelomza.pl

3. Ogranicz późne jedzenie i niektóre produkty

Sen to czas odpoczynku, dlatego ogranicz spożywane pokarmy, aby organizm mógł się spokojnie zregenerować. Postaraj się jeść na kolację lekkie, niezbyt obfite posiłki, najlepiej 3 godziny przed snem. Warto wiedzieć, że pokarmy zawierające tyraminę, mogą utrudniać zasypianie. Jest to substancja występująca np. w żółtych serach, produktach wędzonych czy czerwonym mięsie. Podnosi ona poziom adrenaliny, a to prowadzi do przyspieszonej akcji serca i wzrostu ciśnienia. W konsekwencji nasz organizm jest pobudzony i może mieć problemy z zaśnięciem. Zaleca się również ograniczenie spożywania kofeiny zawartej np. w kawie, czarnej herbacie, coca-coli, czekoladzie czy napojach energetyzujących.

4. Ogranicz emocje

Przed snem warto się wyciszyć. Wielu z nas lubi odpocząć przy dobrym filmie, jednak nie jest to zbyt dobry pomysł tuż przed snem, zwłaszcza gdy jesteśmy fanami thrillerów, horrorów czy dramatów. Dostarczą nam silnych emocji i wrażeń, przez co bardzo prawdopodobne, że będziemy mieć problem z zaśnięciem. Zamiast tego postawmy na coś, co pomoże nam się zrelaksować i wyciszyć, może to być np. książka, medytacja czy joga.

5. Ogranicz wieczorne ćwiczenia

Jeśli mamy problemy ze snem, może być to spowodowane zbyt późnymi ćwiczeniami, zwłaszcza jeśli są one bardzo intensywne. W takiej sytuacji organizm, zamiast przygotowywać się na spoczynek, zaczyna pracować na „wysokich obrotach”. Zwiększa się temperatura ciała i przyspiesza metabolizm, co powoduje pobudzenie całego organizmu. Nie znaczy to, jednak, że musimy z nich całkiem rezygnować! Ćwiczenia są doskonałym sposobem na zdrowie i sprawność całego organizmu. Pozwalają dotlenić nasze komórki, dzięki czemu poprawia się także jakość snu. Na trening wybierajmy jednak godziny poranne i popołudniowe, a zapewnimy sobie zdrowy i spokojny sen.

mat. sponsorowany

Hits: 16

Autor P. G.

2021-10-19

Więcej informacji z tej kategorii