Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Via Baltica: Jest przetarg na nowego wykonawcę obwodnicy Łomży

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg, który wyłoni nowego wykonawcę drugiej części obwodnicy Łomży, która powstaje w ramach trasy Via Baltica. Było to konieczne po tym, jak w maju br. odstąpiono od umowy z włoską firmą TOTO.

W nowym przetargu, GDDKiA wymaga, aby prace projektowe (w zakresie optymalizacji i wykonania brakujących projektów) oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 16 grudnia do 15 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót.  Wśród kryteriów pozacenowych jest m.in. możliwość skrócenia terminu wykonania zadania maksymalnie o 3 miesiące, za co są przyznawane dodatkowe punkty.

Innym istotnym elementem jest też rozpoczęcie, wykonanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie węzła Łomża Zachód w terminie 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Umożliwi to jak najszybsze połączenie sąsiedniego odcinka budowanej drogi ekspresowej S61 Łomża Południe – Łomża Zachód (ma być gotowy w marcu 2022), z istniejącą drogą krajową nr 61.

Jednym z warunków, jaki musi spełnić nowy wykonawca jest też oddanie w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy jednej jezdni S61 – mówi Wojciech Borzuchowski, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

– Zakładamy pewne kamienie milowe, tak to się u nas nazywa w tych kontraktach. Tak żeby wykonawca, który złoży najkorzystniejszą ofertę był zobowiązany do wykonywania pewnych etapów w terminie. Chcemy, żeby w miarę szybciej doprowadził do tego, żeby przynajmniej jedną jezdnię uruchomić, a w między czasie dobudowywać kolejną, tak żeby ten ruch choćby na początku jedną jezdnią, jednak już nie odbywał się przez obszar miasta. 

      2021-07-23 Wojciech Borzuchowski o przetargu 1

Przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca bieżącego roku, a umowa podpisana w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Po tym wykonawcy zostanie już tylko wejście na budowę:

– Poprzedni wykonawca uchylał się od realizacji, na szczęście dociągnął sprawy, które prowadził do tego, że w skuteczny sposób uzyskał decyzję ZRIDu. Co oszczędza nam ten czas jednak stracony, ponieważ nowy wykonawca będzie, że tak powiem, już tylko podejmował kwestie realizacji. 

      2021-07-23 Wojciech Borzuchowski o przetargu 2

Odcinek Łomża Zachód – węzeł Kolno stanowiący kluczową część obwodnicy Łomży będzie miał długość 12,92 kilometra i powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt). Wybudowane zostaną tu trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.

W ramach zadania powstanie również fragment jednojezdniowej drogi krajowej nr 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km. Odcinek drogi krajowej nr 64 będzie miał jedną jezdnię, skrzyżowania w postaci rond z istniejącą drogą krajową nr 61 w rejonie miejscowości Marianowo oraz z istniejącą drogą krajową nr 64 w rejonie miejscowości Elżbiecin. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.

Jak informuje GDDKiA od grudnia 2023 roku ruch będzie odbywał się bez większych problemów na całej długości Via Baltica. Natomiast budowa drugiej jezdni i zakończenie budowy odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno nastąpi w 2024 roku.

pg

Autor P. G.

2021-07-23

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...