Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Via Baltica: Prace budowlane na obwodnicy Łomży jeszcze nie ruszyły

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

19 maja podpisana została umowa z nowym wykonawcą ostatniego 13-kilometrowego fragmentu S61, który ma domknąć obwodnicę Łomży. Czy ruszyły już prace budowlane?

O tym Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad:

– Dzień później przekazaliśmy wykonawcy, firmie Intercor plac budowy wraz z posiadaną dokumentacją. Obecnie wykonawca ten negocjuje umowy z podwykonawcami, a jego projektanci weryfikują dokumentację pod kątem czy, a jeśli tak to w jakim zakresie, będzie potrzebna optymalizacja projektu. Zgodnie z zawartą umową Intercor ma na tą optymalizację 5 miesięcy. W tym okresie oczywiście jest uprawniony do rozpoczęcia robót, natomiast nie ma jeszcze harmonogramu. Zakładamy, że prace ruszą najpóźniej, podkreślam najpóźniej, w czwartym kwartale bieżącego roku.

      2022-06-02 Rafał Malinowski o pracach na obwodnicy Łomży

Przypomnijmy, że pierwsze samochody mogłyby przejechać obwodnicą Łomży w połowie 2024 roku. Całość ma być oddana do użytku w 2025. Koszt inwestycji to ponad 713 milionów złotych.

Obwodnica Łomży z mostem na Narwi

Zadaniem wykonawcy jest dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem niemal 13-kilometrowego odcinka S61. Ma to być dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca. Wybudowane zostaną również trzy węzły drogowe – Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ – oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych i dróg rowerowych. Przewidziano także urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne i przeciwolśnieniowe, urządzenia oczyszczające oraz przejścia dla zwierząt. W sumie na S61 zostanie wykonanych 16 obiektów inżynierskich.

W ramach zadania powstanie również nowy fragment jednojezdniowej DK64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości prawie 7 km. Odcinek DK64 będzie miał jedną jezdnię, a skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK64).

Realizacja odcinka S61 Łomża Zachód – Kolno, tak jak pozostałych odcinków pomiędzy Podborzem a Stawiskami, jest współfinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

pg

 

Autor P. G.

2022-06-02

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 stycznia

Słowo Życia: 30 stycznia

PONIEDZIAŁEK CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO Mk 5, 1-20 Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju...

Słowo Życia: 29 stycznia

Słowo Życia: 29 stycznia

IV NIEDZIELA ZWYKŁA Mt 5, 1-12a Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego...

Słowo Życia: 28 stycznia

Słowo Życia: 28 stycznia

WSPOMNIENIE ŚW. TOMASZA Z AKWINU   Mk 4, 35-41 Owego dnia, gdy zapadł wieczór, Jezus rzekł do swoich uczniów:...