Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Via Baltica: Spotkania z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Łomży w Konarzycach [FOTO]

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dzisiaj w Szkole Podstawowej im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. “Jadzia” w Konarzycach doszło do spotkania mieszkańców z organami odpowiedzialnymi za budowę obwodnicy Łomży, która jest częścią Via Baltiki.

Wagę tej inwestycji podkreśla dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wojciech Borzuchowski:

To bardzo ważna inwestycjazaznacza dyrektor BorzuchowskiJedna z dziewięciu, a w zasadzie trzynastu inwestycji, bo cała Via Baltica, aż tyle odcinków obejmuje. Jest to jeden z nich, a znaczenie jego jest szczególne, ponieważ mówimy o części obwodnicy Łomży, konkretnie od węzła Łomża – Południe do węzła Łomża – Zachód. 

W trakcie spotkania poruszane były tematy m.in. związane z wykupieniem terenów pod inwestycję od mieszkańców, bądź też wyjaśnienie procedur z tym związanych. Wagę tej współpracy ze społeczeństwem podkreśla dyrektor Borzuchowski:

Na poszczególnych etapach przygotowania inwestycji i udział społeczeństwa i pewien charakter informacyjny tych etapów ma miejsce. Wiadomo, że emocje budzi to, że wykonawca będzie lada moment wchodził na tę inwestycję i jest duże zainteresowanie: “na jakich zasadach? Kiedy? Gdzie? W jakie sposób?” będą wypłacane odszkodowania z tytułu gruntów zajętych.

Niektórzy mieszkańcy podkreślają jednak, że to nie pieniądze są najważniejsze w tej sytuacji, a utrudnienia, jakie ze sobą będzie niosła realizacja inwestycji:

Będę musiał około pięciu kilometrów do pól dojeżdżaćmówi jeden z mieszkańców – Mam przy budynkach tę posiadłość, którą przecina ta droga i jest dla mnie to uciążliwe. Nikt nie wziął tego pod uwagę i nie wiem, co mam z tym zrobić. Mi nie chodzi o pieniądze, a o uciążliwość w zawodzie.

Chociaż dyskusja dotycząca pieniędzy, podziału gruntów, a także niezrozumienia pewnych zapisów w dokumentach budziła sporo emocji, to nie było ich tak dużo zdaniem wójta gminy Łomża, Piotra Kłysa: 

Spodziewałem się, że będzie więcej emocji. Ogólnie nie ma się co dziwić emocjom, ponieważ, o ile obwodnica odblokuje ruch w Łomży, żeby odblokować miasto i rozwinąć region, o tyle to mieszkańcy naszej gminy, nasi rolnicy poniosą największy ciężar tej budowy. A później ta droga zmienia im życie na dziesiątki lat. 

W trakcie spotkania przypominano, że wszelkie informacje można uzyskać kontaktując się z:

  • Gminą Łomża
  • Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad
  • wykonawcą Mota Engil Central Europe
  • Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku

[ngg src=”galleries” ids=”3908″ display=”basic_thumbnail”]

JT

[related limit=”5″]

Hits: 1

Autor J. T.

2020-03-06

Więcej informacji z tej kategorii