Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 1,4 tysiąca kleryków na Jasnej Górze

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Pod przewodnictwem Prefekta watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kardynała Lazarusa You Heung-sik na Jasnej Górze odbyła się VI Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych.

Udział w niej wzięło tysiąc czterystu kleryków.

Ta pielgrzymka wszystkich kleryków z całej Polski jest dla mnie takim momentem, żeby się faktycznie spotkać i w takiej radości pomodlić, powierzyć się, też współbraci i też innych kleryków czy księży, żeby każdy z nas faktycznie oddał się przez ręce Maryi Jej Synowi Chrystusowi, żebyśmy my to kapłaństwo, do którego zmierzamy faktycznie wypełniali tak, jak Jezus, do końca wypełniał. 

Pielgrzymka jest dla nas takim pierwszym i bardzo duchowym doświadczeniem.

-Jesteśmy tutaj przy naszej Mamie, żeby nabrać sił i wypraszać błogosławieństwo.

      2023-06-02 Klerycy o pielgrzymce

5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Tym razem w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana pod hasłem: ‘W duchu Chrystusa Sługi”.

Tu, na Jasnej Górze, u boku Maryi uczymy się, co to znaczy być dla każdego człowieka bratem, przewodnikiem na drogach wiary, oraz co to znaczy być sługą – mówił Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów na Jasnej Górze, witając zgromadzonych.

-Kapłaństwo to służba i dyspozycyjność dla Jezusa i dla drugiego człowieka. Kapłaństwo to wierna służba, która może być pełniona tylko wówczas, gdy ten, kto służy, cały oddaje się temu, komu służy dzięki wrażliwości na jego potrzeby.

      2023-06-02 Arnold Chrapkowski o kapłaństwie

– Strzeżmy się, by daru Bożej łaski nie redukować do obowiązku. Nie traktujcie Ewangelii jako czystej powinności do wykonania, zapominając o sile, którą tylko Jezus może dać. Nie zapominajcie, że w Ewangelii pierwszy jest sługą wszystkich – mówił do kleryków prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa. Podkreślał, że Maryja jest najlepszą wychowawczynią przyszłych kapłanów, a Jasna Góra miejscem Jej szczególnej opieki.

Pamiętajcie o tym, to jest nasza Kana Galilejska, gdzie możemy się zawsze odnaleźć z tą pewnością, że zostaniemy przyjęci i przytuleni przez Matkę Niebieską, która chce was wychowywać do naśladowania Jezusa, przyszłych prezbiterów. Jak powiedział święty Augustyn: “kształtując w was tę samą formę, którą nadała swojemu Synowi”.

      2023-06-02 Lazarusa You Heung-sik o kapłaństwie

Klerycy diecezjalni i zakonni wraz z wychowawcami dokonali aktu zawierzenia Matce Bożej. W Polsce jest ponad 300 seminariów diecezjalnych i zakonnych.

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowuje się w nich 1954 alumnów.

md/RJG

Autor M.D.

2023-06-02

Więcej informacji z tej kategorii