Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Beatyfikacja Wyszyńskiego i Czackiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Trwa beatyfikacja Stefana kard. Wyszyńskiego i Róży Elżbiety Czackiej. Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 12 września, tuż po ogłoszeniu papieskiego Listu apostolskiego wpisującego w poczet błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Czacką, w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną odsłonięte ich portrety beatyfikacyjne. Tego dnia Świątynia będzie miała świąteczny wystrój. Główna dekoracja przestrzeni ołtarzowej podczas uroczystości beatyfikacyjnych wpisuje się w dotychczasowy wystrój prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej.

W części centralnej ściany prezbiterium została umieszczona ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która w nocy z 10 na 11 września dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej z trasy peregrynacyjnej po Polsce.
To dokładnie ten wizerunek, który nawiedził Prymasa Tysiąclecia niedługo przed jego śmiercią. Po obu stronach Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, w pewnej odległości i nieco niżej, zawieszone zostaną portrety – fotografie beatyfikacyjne. Na początku uroczystości będą one zakryte skrzydłami tryptyków z sosnowego drewna.
Po ogłoszeniu dekretu beatyfikacyjnego obrazy zostaną odsłonięte poprzez otwarcie ramion tryptyków. Beatyfikacyjny wizerunek Prymasa Wyszyńskiego powstał na podstawie fotografii z Archiwum Instytutu Prymasowskiego a wizerunek matki Elżbiety Czackiej na podstawie fotografii z Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Panele akustyczne, które stanowią ścianę zamykającą prezbiterium zostały już pokryte w kilku pasmach pionowymi kompozycjami żywych kwiatów, które swą formą i barwą harmonijnie dopełniać będą sakralną przestrzeń architektoniczną. Jest to nawiązanie do tradycji strojenia ołtarza w kaplicach sióstr franciszkanek służebnic krzyża z Lasek i w kościele św. Marcina na Piwnej w Warszawie – zwłaszcza na uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwanej w tradycji Kościoła w Polsce Matką Boską Zielną. Kompozycja składa się z prostych kwiatów: obok astrów, słoneczników, mieczyków, cynii, zobaczyć można będzie w tle polną nawłoć, jarzębinę czy gałązki dębowe. Bukiety wykonały siostry franciszkanki z Lasek. Zapraszamy do oglądania transmisji i galerii zdjęć.

Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/W. Łączyński /G. Gałązka

 

 

Hits: 113

Autor M. Sz.

2021-09-12

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...