Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Domy Miłosierdzia – posługa modlitwą o uwolnienie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dom Miłosierdzia jest inicjatywą stałej posługi modlitwą uwolnienia według modelu 5 kluczy, opracowanego i opisanego przez Neala Lozano w książce pt. „Modlitwa uwolnienia”. Jest to model posługi przeznaczony głównie dla osób świeckich, zgodny z wytycznymi Komisji Doktrynalnej ICCRS (Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej) zatwierdzonymi przez Kongregację Doktryny Wiary. Osoby świeckie pełnią tę posługę pod kierunkiem opiekuna duchowego, którym jest kapłan zatwierdzony przez biskupa.

Domy Miłosierdzia istnieją w Polsce od 2012 r. w kilkunastu różnych miejscach. Z modlitwy uwolnienia według modelu 5 kluczy skorzystały już w Polsce tysiące osób, które dzięki niej odzyskały sens życia, poczucie bezpieczeństwa, wiarę w sens swoich wyborów, wiarę w siebie, poczuły siłę głębokiego przebaczenia sobie i innym, a przede wszystkim uwalniającej siły błogosławieństwa Ojca. Dla wielu – pierwszego, jakiego w życiu doświadczyły.

Modlitwa uwolnienia to posługa skierowana do osób, które nie radzą sobie z codziennością, czują się zagubione w życiu wiary lub potrzebują pomocy w walce duchowej.

Skupia się ona przede wszystkim na uważnym wysłuchaniu historii osoby, która prosi o modlitwę, aby na tej podstawie pomóc jej odpowiedzieć na dobrą nowinę Ewangelii w konkretnych okolicznościach swojego życia na mocy osobistej decyzji i w autorytecie Jezusa Chrystusa.

Model 5 kluczy oparty jest o zasady znane i zalecane w Kościele od początku jego istnienia, jednak w taki sposób używane są dzięki praktyce Neala Lozano. Modląc się o uwolnienie i uzdrowienie zaproponował kilka kroków, dzięki którym tego typu modlitwa jest najskuteczniejsza: wyznanie wiary, że to Jezus uwalnia i uzdrawia; przebaczenie; wyrzeczenie się kłamstw i duchów, którym często nieświadomie pozwalamy mieć wpływ na nasze życie, złamanie ich mocy, przyjęcie błogosławieństwa Ojca.

Do modlitwy uwolnienia wg modelu 5 kluczy trzeba się solidnie przygotować. Co jest bardzo istotne: modlitwa ta nie zastępuje sakramentu pokuty i pojednania, który powinien poprzedzić takową modlitwę. Nie jest jakąś akcją czy inicjatywą, w której pod wpływem chwilowego natchnienia poprosimy – „pomódl się za mnie”. W ten sposób można podejść do modlitwy wstawienniczej. Natomiast modlitwa uwolnienia wg modelu 5 kluczy trwa ok. 1,5 godziny, czasem nawet trochę dłużej i wymaga solidnego przygotowania ze strony proszącego o modlitwę. Jak zatem się przygotować?

Najłatwiej czytając książkę Neala Lozano „Modlitwa uwolnienia cz. 1”. Czytanie tej książki powinno trwać około miesiąca – należy jej lekturę potraktować jako osobiste rekolekcje. W trakcie czytania książki można spisać sobie najważniejsze rzeczy z naszego życia dotyczące przebaczenia i tego, czego chcielibyśmy się wyrzec. Te notatki będą nam przydatne podczas rozmowy wstępnej, a zatem można zabrać je ze sobą na modlitwę.

Jednocześnie należy napisać e-maila do Domu Miłosierdzia i umówić się na konkretny termin modlitwy. Dostaniesz informacje zwrotną z propozycją spotkania.

W oczekiwaniu na modlitwę warto przeczytać także książkę „Modlitwa uwolnienia cz. 2”. Jest to z pewnością duża pomoc we właściwym przeżyciu modlitwy, ponieważ zawiera wiele cennych przykładów i świadectw.

Po modlitwie, kiedy już doświadczamy wolności, warto trwać w tych treściach jeszcze przez jakiś czas. Pomocą będzie tutaj książka „Modlitwa uwolnienia cz. 3”. Jest ona modlitewnym zatrzymaniem się nad owocami modlitwy. W tej książce mamy 15 propozycji biblijnej medytacji nad modlitwą uwolnienia – po trzy rozważania na każdy z kluczy. Jeśli podejmiemy jedno rozważanie tygodniowo, to przez cztery kolejne miesiące będziemy pogłębiać owoce modlitwy. Bardzo zachęcamy do skorzystania z tej propozycji.

W diecezji łomżyńskiej Domy Miłosierdzia funkcjonują w Łomży (przy kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP) i w Ostrołęce (przy parafii pw. św. Antoniego). Każdy, kto chciałby skorzystać z modlitwy uwolnienia wg 5 kluczy Neala Lozano, może napisać wiadomość na adresy e-mail: modlitwauwolnienia.lomza@gmail.com (Dom Miłosierdzia w Łomży) i modlitwa@milosierdzia.pl (Dom Miłosierdzia w Ostrołęce).

dom.jezuici.pl/x P. N.

Autor M. Sz.

2021-10-28

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...