Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Dziś 44. rocznica pierwszej wizyty papieża Polaka w Polsce

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

44 lata temu, 2 czerwca 1979 roku, papież Jan Paweł II przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny.

Papież przebywał w Polsce do 10 czerwca i odwiedził między innymi: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i Nowy Targ.
W spotkaniu z papieżem i mszy na krakowskich Błoniach wzięło udział około 2 milionów ludzi, było to jedno z największych zgromadzeń religijnych w historii naszego kraju.

Oficjalnym hasłem podróży apostolskiej były pierwsze słowa hymnu “Gaude Mater Polonia” – “Raduj się, Matko Polsko”. Jednak od początku wizycie towarzyszyły historyczne już, słowa papieża – “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

-Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Amen.

      2023-06-02 Jan Paweł II o Duchu świętym

Podczas wizyty w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, Jan Paweł II podkreślił, że nie mógł nie przybyć do tego miejsca jako papież. Zaznaczył, że odwiedza były obóz również jako “syn narodu”:

-Narodu, który doznał w swoich dziejach dalszych i bliższych wielorakiej udręki od drugich. Pozwólcie jednak, że nie wymienię tych drugich po imieniu i nazwisku. Stoimy na miejscu, na którym o każdym Narodzie i o każdym człowieku pragniemy myśleć jako o bracie.

      2023-06-02 Jan Paweł II o historii Narodu

Będąc w ojczyźnie, papież Polak prosił wiernych, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem:

Trzeba zawsze się modlić, a nigdy nie ustawać – powiedział Pan Jezus. Módlcie się i kształtujcie poprzez modlitwę swoje życie. Nie samym chlebem żyje człowiek i nie samą doczesnością.

      2023-06-02 Jan Paweł II o postawie człowieka

Odjeżdżając, Jan Paweł II pozostawił rodakom szczególne przesłanie, wygłoszone w homilii na placu Zwycięstwa:

Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa.

      2023-06-02 Jan Paweł II o życiu z Chrystusem

W sumie papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę, ostatni raz w 2002 roku.

Jan Paweł II kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Wkrótce po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a potem – kanonizacyjny, zakończony w 2014 roku wyniesieniem na ołtarze przez papieża Franciszka.

Informacyjna Agencja Radiowa

Autor M.D.

2023-06-02

Więcej informacji z tej kategorii