Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Łomżyńscy Ojcowie Kapucyni świętują

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

4 października jest dniem wyjątkowym dla wszystkich, którym bliski jest św. Franciszek z Asyżu. Zakon Braci Mniejszych Kapucynów z Łomży również należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej, której założyciel przekazał swym zwolennikom misję, aby nieśli wszystkim ludziom „pokój i dobro”.

W dniu wspomnienia Biedaczyny z Asyżu, bezpośrednio po uroczystej wieczornej Mszy św. w łomżyńskim kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej tradycyjnie odbywa się nabożeństwo Transitus, czyli pamiątka przejścia św. Franciszka z ziemi do nieba.

Ojciec Kazimierz Synowczyk podczas porannej homilii zaznaczył, że św. Franciszek podporządkowując całe swoje życie Słowu Boga stał się zaczynem nowego życia, i to nie tylko dla katolików. Biedaczynę z Asyżu uznają i szanują także protestanci, a nawet muzułmanie. Prostym przeżywaniem Ewangelii w sposób konsekwentny, autentyczny i szczery św. Franciszek dał świadectwo niezłomnej wiary, którym pociąga za sobą rzesze ludzi. Żyjąc Słowem Bożym w duchu franciszkańskim dojrzewają oni do pełni bycia człowiekiem i chrześcijaninem.

Łomżyński klasztor Braci Mniejszych Kapucynów jest zbudowany z takim zamysłem, że od frontu wychodzi ku miastu, czyli jest otwarty na ludzi i świat, zgodnie z misją św. Franciszka. Z drugiej strony – poprzez ogród – symbolicznie otwiera się na świat przyrody: słońca, kwiatów, rzeki, śpiewu ptaków, kwitnących drzew, zapachu ziół, czyli bliskiej człowiekowi natury stworzonej przez Boga, a tak bliskiej Biedaczynie z Asyżu.

Bracia Kapucyni są znani w Łomży jako życzliwi i wierni naśladowcy św. Franciszka, siewcy „pokoju i dobra”, a rozpoznać ich można po charakterystycznych habitach z dużymi kapturami („cappucini” z jęz. włoskiego oznacza „kapturowcy”).

Anna Borawska (tekst i foto)

Video: YouTube

 

Autor ES

2022-10-04

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...

Słowo Życia: 2 grudnia

Słowo Życia: 2 grudnia

PIĄTEK PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU   Mt 9, 27-31 Gdy Jezus przechodził, szli za Nim dwaj niewidomi, którzy głośno...