Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: “Powołanie do kapłaństwa nie spada z nieba”

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dziś (27.05.) w katedrze łomżyńskiej dwóch diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjmie święcenia kapłańskie. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Janusza Stepnowskiego rozpocznie się o g. 10.00. O przebiegu uroczystości mówi ks. Robert Bączek, rektor łomżyńskiego seminarium.

Poza normalnym porządkiem Mszy świętej dochodzą elementy bardzo istotne i też bardzo wzruszające, kiedy kandydaci do święceń leżą krzyżem na posadzce, a cały kościół wtedy śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych upraszając o wstawiennictwo nad tymi dwoma kandydatami, którzy mają być wyświęceni, czy ustanowieni prezbiterami Kościoła Łomżyńskiego. Drugi taki wzruszający moment to już jest sam gest nakładania rąk. To jest gest, przez który kandydat do święceń staje się już wyświęconym prezbiterem.

 

      2023-05-26 ks. dr Robert Bączek 1

 

Rodzina jest miejscem, w którym wzrastają powołania kapłańskie – podkreślił ks. Rektor.

Powołanie rodzi się w rodzinie. Powołanie nie spada z nieba. Powołania kapłańskie są też odzwierciedleniem życia, pięknego życia w małżeństwie. Skoro dostrzegamy kryzys właśnie w tym wymiarze, w sposobie zawierania sakramentalnych związków małżeńskich, ale słyszymy też o różnych kryzysach życia rodzinnego, to wszystko na pewno ma odzwierciedlenie w odczytywaniu powołania przez kolejne pokolenia ludzi.

 

      2023-05-26 ks. dr Robert Bączek 2

 

Neoprezbiterzy będą mogli od tej pory sprawować Eucharystię, spowiadać oraz posługiwać sakramentem namaszczenia chorych.

Tegoroczni kandydaci do święceń pochodzą ze Stawisk i z Zambrowa. Swoją pierwszą Mszę Świętą odprawią w rodzinnych parafiach w niedzielę.

Autor ES

2023-05-26

Więcej informacji z tej kategorii