Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Rocznica drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

40 lat temu rozpoczęła się druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.

Od 16 do 23 czerwca 1983 roku papież odwiedził miedzy innymi Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, górę Świętej Anny i Kraków. Hasłem podróży apostolskiej były słowa ‘Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”
Jak mówi Paweł Błażewicz z Instytutu Pamięci Narodowej pielgrzymka odbywała się w atmosferze szczególnego napięcia:

Był to drugi rok stanu wojennego. Co prawda został on już zawieszony, ale wciąż więźniowie polityczni siedzieli w więzieniach. Na miesiąc przed przybyciem papieża komunistyczna milicja obywatelska zakatowała Grzegorza Przemyka, warszawskiego maturzystę. To napięcie rzeczywiście było wciąż bardzo mocne, także liczne liczne ofiary śmiertelne z przed półtora roku ze stanu wojennego z grudnia 1981 roku.

      2023-06-16 Paweł Błażewicz o pielgrzymce

Pierwsze kroki papież skierował do grobu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkał się też z mamą Grzegorza Przemyka. W homilii wygłoszonej 17 czerwca na Stadionie Dziesięciolecia Jan Paweł II wspomniał Wiktorię Wiedeńską nawiązując w ten sposób do sytuacji Polaków w stanie wojennym. Papież wzywał do dialogu, porozumienia i poszanowania praw człowieka, przypominając, że prawda jest pierwszym i podstawowym warunkiem odnowy społecznej.
W tej mszy świętej na Stadionie Dziesięciolecia uczestniczyły tysiące Polaków – dodał Paweł Błażewicz.

Ciekawe jest właśnie takie porównanie uczestnictwa Polaków pierwszej publicznej Mszy w Warszawie. Na tę pierwszą Mszę przybyło około półtora miliona wiernych, dziesięć razy więcej niż na pierwszej Mszy w czasie pierwszej pielgrzymki na Placu Zwycięstwa. Ludzie na koniec odśpiewali: “Boże, coś Polskę”, co w czasach walki z komunizmem było traktowane jako taki prawdziwy hymn Polski.

      2023-06-16 Paweł Błażewicz o pielgrzymkach

Jan Paweł II w Warszawie spotkał się z Wojciechem Jaruzelskim i władzami PRL. Stanowczo podkreślił obecność, wagę i aktualność ‘Porozumień Sierpniowych”.
Papież oddał hołd pomordowanym na Pawiaku oraz ofiarom Zagłady przed pomnikiem Bohaterów Getta. Przed jasnogórskim obrazem Papież złożył, jako dar za ocalenie życia, zakrwawiony pas sutanny, który miał na sobie podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Na mszy świętej w Poznaniu beatyfikował Urszulę Ledóchowską ze zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
W czasie ‘wycieczki” w Tatry, w Dolinie Chochołowskiej doszło do spotkania papieża z Lechem Wałęsą. W Krakowie Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi Adama Chmielowskiego (Brata Alberta) i ojca Rafała Kalinowskiego. Papież spotkał się także z młodzieżą w papieskim oknie Pałacu Biskupów na Franciszkańskiej 3. Podczas rozmowy śpiewał ze zgromadzonymi, śmiał się i żartował. Ostatnia msza zgromadziła na krakowskich Błoniach około 2 milionów uczestników.

Informacyjna Agencja Radiowa

Autor M.D.

2023-06-16

Więcej informacji z tej kategorii