Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wyszków: III i IV etap rewitalizacji Parku Karola Ferdynanda Wazy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji Parku Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie. Prace ruszyły w minioną środę (4.03.).

W ramach zadania wykonane zostaną: wycinka drzew, cięcia pielęgnacyjne oraz nowe nasadzenia zieleni. W pierwszej kolejności będą prowadzone prace z zakresu gospodarki drzewostanem polegające na wycince drzew oraz wykonaniu cięć pielęgnacyjnych, w związku z czym Urząd Miejski w Wyszkowie zwraca się z prośbą o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poleceń osób wykonujących prace.

Park im. Karola Ferdynanda Wazy – zwany kiedyś parkiem lub ogrodem senatorskim, założony w połowie  XIX w. jako posiadłość carskiego urzędnika Sołowiowa, na miejscu dawnego folwarku należącego do biskupów płockich.

W 1919 r. władze miasta odkupiły dawną senatorską willę, z otaczającym obszarem 2,5 ha na potrzeby Towarzystwa Szkoły Średniej zarządzającego miejscowym gimnazjum. W sąsiedniej bursie odbywały się uroczyste bale i premiery kulturalne międzywojennego Wyszkowa. Do obu budynków prowadziła istniejąca do dnia dzisiejszego szeroka aleja parkowa. Najznakomitszym absolwentem Wyszkowskiego Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjne tamtego okresu jest Jerzy Różycki – wybitny polski matematyk i kryptolog, współautor sukcesu rozszyfrowania niemieckiej maszyny Enigma w przeddzień II Wojny Światowej.

oprac. pg

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-03-06

Więcej informacji z tej kategorii