Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Zdrowie: GIS apeluje o szczepienie się przeciwko grypie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka apeluje o szczepienie się przeciwko grypie. “Od września chorobę tę przeszło już pół miliona osób” – powiedział Krzysztof Saczka w trakcie prezencji rekomendacji dotyczących szczepień na ten sezon.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że nie ma lepszego sposobu na zapobieganie zachorowaniom wirusowym, niż szczepienia.
GIS zaleca szczepienia jako profilaktykę i zapobieganie rozprzestrzeniu się danego wirusa. Tylko duży poziom zaszczepienia społeczeństwa daje szansę na uniknięcie epidemii.

Specjaliści zalecają masowe szczepienia zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka. Do takich należą między innymi osoby z chorobami przewlekłymi, osoby po 75. roku życia, kobiety w ciąży, personel medyczny oraz dzieci.

Pulmonolog Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie powiedziała, że niepokojące są dane dotyczące zachorowań dzieci na grypę. Ponad połowę wszystkich przypadków w tym sezonie stanowią osoby do 14. roku życia. Pulmonolog przypomniała, że dzieci są największym przekaźnikiem zakażeń na dorosłych. Poza tym, jak podkreśliła Joanna Chorostowska-Wynimko, wirus w organizmie dziecka szybciej się namnaża i czyni większe spustoszenia.

Polska zamówiła 4 miliony dawek szczepionek przeciwko grypie, które będą dostarczone do kraju w 12 transzach. Za dostawy odpowiada Ministerstwo Zdrowia.
Obecnie są w niektórych miejscach problemy z dostępnością szczepionek. Trudno je zakupić w aptekach. Większa dostępność jest w punktach szczepień, ale tam niewiele osób chce chodzić i poddawać się zabiegowi. Z danych GIS wynika, że pandemia koronawirusa w niewielkim stopniu wpłynęła na świadomość pacjentów. Z niespełna 4 procent wyszczepień na grupę w 2018 roku, odnotowano wzrost do 6 procent w roku ubiegłym.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia refundacja szczepionki na grupę należy się dzieciom od 6. miesiąca życia do 18 lat, seniorom po 75. roku życia, a także służbom medycznym i mundurowym. Możliwość refundacji mają też samorządy. W Łomży trwa właśnie rejestracja na darmowe szczepienia dla seniorów powyżej 60. roku życia. Pierwsze szczepienia miały rozpocząć się już dzisiaj (20.10.).

IAR/red. pg

Autor M. Sz.

2021-10-20

Więcej informacji z tej kategorii