Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Zdrowie: Woda i żurawina mogą nas uchronić przed infekcjami dróg moczowych

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

O drogi moczowe trzeba  odpowiednio zadbać, by nie dochodziło do infekcji – podkreśla lekarz Anna Malis.

Specjalista urologii zwraca uwagę, że zakażenia to powszechny problem, który zdecydowanie częściej dotyka kobiety. Tymczasem, aby uniknąć infekcji dróg moczowych wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł.

 

      2023-06-02 lek. Anna Malis

 

Przede wszystkim picie płynów, duże ilości, ponieważ jak pijemy to wytwarzamy duża ilość moczu. Wtedy przepłukujemy te drogi, wypłukujemy bakterie. 1,5 litra – to jest takie minimum, natomiast im więcej tym lepiej. Druga rzecz to, żeby nie przetrzymywać moczu w pęcherzu. To jest częste u kobiet, że one rano oddadzą mocz i potrafią cały dzień przesiedzieć i dopiero na wieczór się im przypomina, że muszą ten mocz oddać, a regularne przepłukiwanie tych dróg moczowych sprzyja temu, że te bakterie nie mają szans przylegać do ścianek pęcherza.

Zapalenie dróg moczowych może dotyczyć dowolnej części układu moczowego, który obejmuje nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Zwykle jednak zapalenie dróg moczowych dotyczy pęcherza i cewki moczowej.

Lekarz Anna Malis podkreśla, że korzystnie na stan dróg moczowych wpływa żurawina, która zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego. Specjalista urologii podkreśla jednak, że nie działa ona leczniczo, a zapobiegawczo, dlatego osoby które cierpią na nawracające zakażenia dróg moczowych powinny po nią sięgać  w ramach profilaktyki.

 

xes/RDNT

Autor ES

2023-06-02

Więcej informacji z tej kategorii