Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

ZUS: Już prawie 9 mln osób ma kontakt z ZUS online

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Zaledwie 4 miesiące wystarczyły, by liczba osób korzystających z Platformy Usług Elektronicznych ZUS z 7,5 mln wzrosła do niemal 9 mln. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści.

– Platforma Usług Elektronicznych ZUS to bardzo wygodna forma kontaktu dla wszystkich klientów. To również łatwy dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które mają profil na PUE ZUS mogą nie tylko umówić się na wizytę w Zakładzie, ale również tą drogą załatwić wiele spraw w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu, także poza godzinami pracy urzędu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

PUE daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Pozwala także na bieżące sprawdzanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i kontrolowania wysokości opłacanych składek. Na swoim koncie na PUE możemy przejrzeć także zwolnienia lekarskie, z których w ostatnim czasie korzystaliśmy. Tutaj też znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego wraz z wyliczoną hipotetyczną emeryturą.

Założenie konta na PUE ZUS trwa zaledwie kilka minut. Można to zrobić bez konieczności przychodzenia do urzędu – przez internet – za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Można także założyć konto w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS lub tradycyjnie w placówce Zakładu. Obecnie swój profil posiada 8,933 mln użytkowników.

Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Co ważne rodzice mogą także poprzez PUE złożyć wniosek o świadczenia z programu „Dobry Start”. Obsługą „300 plus” na wyprawkę szkolną od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przypomnijmy, że wnioski oto świadczenie można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku wyłącznie elektronicznie. Również do ZUS od 1 stycznia 2022 r. należy kierować wnioski o nowe świadczenia wychowawcze z programu “Rodzina 500 plus”. Rodzice już teraz mogą przez PUE ZUS złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze, a od przyszłego roku przekazanie dokumentów na kolejny okres rozliczeniowy będzie możliwe jedynie przez internet za pośrednictwem PUE ZUS, bankowości elektronicznej i portalu emp@tia – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS

Hits: 10

Autor P. G.

2021-11-10

Więcej informacji z tej kategorii

Mlekovita: Poznaj mleczne nowości

Mlekovita: Poznaj mleczne nowości

Grupa MLEKOVITA, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, co roku rozwija swoją ofertę asortymentową w...