Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

ZUS: Ulgi dla przedsiębiorców w związku ze stanem wyjątkowym

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty materialne z powodu stanu wyjątkowego, mogą liczyć na pomoc Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie dotyczy odroczenia terminu płatności składek, rozłożenia należności na raty, odstąpienia od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach również umorzenie składek.

– Zachęcamy osoby prowadzące działalność gospodarczą do kontaktu z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń. Wskażą oni z jakiego wsparcia przedsiębiorca można skorzystać i pomogą w przygotowaniu odpowiedniego wniosku. Wezmą również pod uwagę szczególne okoliczności, czyli skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Odroczenie składek i raty

Przedsiębiorca, który ma problem z płatnościami składek może skorzystać z kilku rodzajów ulg w ZUS. Jeśli przewiduje, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie opłacić bieżących składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Jeżeli zaległość już powstała, przedsiębiorca może zawrzeć z ZUS układ ratalny, by zadłużenie spłacić w dogodnych ratach, w terminach uzgodnionych z Zakładem. Na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.

Umorzenie składek

Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń, ZUS może mu umorzyć należności z tytułu składek. Umorzeniu w tej sytuacji mogą podlegać wyłącznie składki na jego własne ubezpieczenia. Anulowanie skład przysługuje, gdy płatnik ze względu na sytuację majątkową i rodzinną nie jest w stanie opłacić należności. – Dotyczy to przypadków, kiedy opłacenie składek spowodowałoby zbyt ciężkie skutki dla przedsiębiorcy oraz jego rodziny i mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia działalności. Do wniosku o umorzenie należy dołączyć dokumenty potwierdzające konkretne straty materialne – wyjaśnia rzeczniczka.

Odstąpienie od odsetek

– Przedsiębiorca, który opłacił zaległe składki, może skorzystać z „anulowania” odsetek. Warto przypomnieć, że dotyczy to należności za okres od stycznia 2020 roku. Instytucja może odstąpić od pobierania odsetek za zwłokę, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie płatności – dodaje Katarzyna Krupicka.

Pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń

O wsparcie przy wyborze formy pomocy można zwrócić się do doradcy ds. ulg i umorzeń w swoim oddziale ZUS. Doradca pomoże też wypełnić wniosek i skompletować potrzebne dokumenty. Można z nim porozmawiać telefonicznie, umówić się na spotkanie w placówce ZUS lub na e-wizytę.

Numerów telefonów do doradców ds. ulg i umorzeń w województwie podlaskim

oddział

Terenowa Jednostka Organizacyjna

nr telefonu

Oddział ZUS w Białymstoku

Siedziba Oddziału w Białymstoku

(85) 748 66 78
(85) 748 67 60
(85) 748 66 32
(85) 748 66 19

ZUS

Hits: 6

Autor P. G.

2021-11-19

Więcej informacji z tej kategorii

Mlekovita: Poznaj mleczne nowości

Mlekovita: Poznaj mleczne nowości

Grupa MLEKOVITA, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, co roku rozwija swoją ofertę asortymentową w...