Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

ZUS: Waloryzacja kont ubezpieczonych została zakończona

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc. Ten przyrost, to wynik czerwcowej waloryzacji kapitału zgromadzonego w ZUS. 

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzację kapitału początkowego. Środki rosną wtedy o określony procent.

– Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji, czyli wzrostu cen towarów i usług oraz od przypisu składek, który jest spowodowany wzrostem płac i liczby ubezpieczonych z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB z ostatnich 5 lat – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont wzrosły o 5,23 proc. Łącznie o 163 860 100 735 zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych.

– Dla przykładu, osoba, która na koniec stycznia tego roku zgromadziła kapitał w kwocie 450 tys. zł, otrzyma w czerwcu przypis w wysokości 24,3 tys. zł. Zaś przy zgromadzonej kwocie 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o blisko 46 tys. zł – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS/red. pg

Hits: 7

Autor P. G.

2021-06-16

Więcej informacji z tej kategorii