Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Piotr Kościelecki zginął ratując Żydów. Został upamiętniony

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W Grądach – Woniecku upamiętniono Piotra Kościeleckiego zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy jest częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego “Zawołani po imieniu”, który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na Zagładę przez Niemców.

Piotr Kościelecki mieszkając w koloni wsi Grądy – Woniecko udzielał przez kilka miesięcy schronienia kilku Żydom, którzy jesienią 1942 roku uciekli z likwidowanych gett z okolic Łomży.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin mówiła, że ta uroczystość jest hołdem dla bohaterów, którzy poświęcili się dla potrzebujących. Podkreślała, że zbrodnia na Piotrze Kościeleckim i ukrywanych przez niego Żydach jak i inne zbrodnie popełnione na Polakach pomagającym Żydom była niewyobrażalnym bestialstwem:

– Te przypadki są dowodem wyjątkowej nienawiści do Żydów, ale również przekraczające granice wyobraźni nienawiści do Polaków, którzy pomagali Żydom. Nie wiem jak w ogóle można opisać ten typ nienawiści. Cechą wspólną tych wydarzeń jest to, że sprawcy tych przepotwornych mordów są anonimowi. Mogę tylko obiecać, że sprawcy tych mordów będą poszukiwani. Ważne jest to, żeby znać tożsamość tych, którzy tych zbrodni dokonali. 

      2021-06-09 Magdalena Gawin o Piotrze Kościeleckim

Witold Rogalewski podkreślał, że czuje dumę z postawy swojego przodka oraz, że trudno zrozumieć,dlaczego jego krewny został zamordowany.

– Wspaniale. Szkoda, że nie ma więcej rodziny. Przecież nie wiemy nic. Ja nie wiedziałem. Znałem tylko jego syna. Chodziłem do nich, bo to moja ciocia była. A nic nie wiedziałem o Piotrze. Ideologia nazistowska co głosiła? Polacy też byli tak samo pod tą kreską, co i Żydzi. Przecież on nic nie zawinił, i nikomu nie zawinił.

      2021-06-09 Witold Rogalewski o Piotrze Kościeleckim

Do tej pory w ramach projektu “Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego, wraz z rodziną Domańskich, przywrócił pamięci zbiorowej 47 osób, które w czasie II wojny światowej zostały zamordowane za pomoc Żydom.

IAR/red. pg/fot.md

Hits: 124

Autor P. G.

2021-06-09

Więcej informacji z tej kategorii