Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

82. rocznica rozpoczęcia bitwy pod Wizną

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Mija 82. rocznica rozpoczęcia bitwy pod Wizną, nazywanej “polskimi Termopilami”. Podczas wojny obronnej 1939 roku kilkuset polskich żołnierzy, pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa, przez cztery dni – od 7 do 10 września – stawiało opór znacznie silniejszym oddziałom niemieckim, dowodzonym przez generała Heinza Guderiana. Choć przewaga wojsk III Rzeszy była bardzo duża, Polscy obrońcy walczyli do końca. Opóźniło to marsz wojsk niemieckich w głąb kraju i ocaliło życie wielu polskich żołnierzy, którzy mogli wycofać się w kierunku Warszawy.

Starcia toczyły się o mające duże znaczenie strategiczne przeprawy w okolicach rzek Narew i Biebrza. Walczyło około 720 żołnierzy polskich. Na ich pozycje nacierały cztery jednostki niemieckie, liczące do 32 do 42 tysięcy żołnierzy. Bezpośrednio w walkach brało udział od 2 do 5 tysięcy Niemców.

Żołnierze Wehrmachtu mieli setki czołgów, dział i moździerzy, a także lotnictwo. Polscy obrońcy uzbrojeni byli jedynie w cztery działa, 24 ciężkie karabiny maszynowe, 18 ręcznych karabinów maszynowych i dwa karabiny przeciwpancerne. W archiwach Polskiego Radia zachowały się wspomnienia mieszkańca tej okolicy Jana Śledzickiego, który w latach 60. opowiadał o dowódcy – kapitanie Raginisie:

      2021-09-07 Jan Śledziewski o Raginisie

Pierwsze oddziały niemieckie dotarły do Wizny 7 września, rozpoczynając działania zaczepne – wspominał jeden z ocalałych uczestników bitwy – starszy szeregowiec Kazimierz Górski:

      2021-09-07 Kazimierz Górski o bitwie o Wiznę

10 września kapitan Raginis rozkazał swoim podkomendnym, by złożyli broń, a on sam popełnił samobójstwo – mówił Kazimierz Górski:

      2021-09-07 Kazimierz Górski o Raginisie

Władysław Raginis oraz porucznik Stanisław Brykalski, który wraz kapitanem złożył przysięgę, że nie odda żywy swojej pozycji, zostali pochowani obok schronu, znajdującego się na wzniesieniu w pobliżu wsi Strękowa Góra, z którego Raginis dowodził obroną Wizny. W 2011 roku Stowarzyszenie „Wizna 1939” odnalazło ich grób i zidentyfikowało szczątki. 10 września tego samego roku odbył się ich oficjalny pogrzeb. Rok później Władysław Raginis został pośmiertnie awansowany na stopień majora, a Stanisław Brykalski – kapitana.

Straty obu stron walk pod Wizną nie są znane. Według szacunków historyków większość polskich obrońców poległa. Kilkudziesięciu udało się wycofać, drugie tyle dostało się do niewoli.

Bitwa pod Wizną została nazwana „polskimi Termopilami” w nawiązaniu do potyczki z 480 roku p.n.e., kiedy kilka tysięcy Greków, pod wodzą Leonidasa, powstrzymywało atak kilkuset tysięcy Persów. Starcie to przeszło do historii jako przykład męstwa, odwagi i poświęcenia życia na polu walki.

IAR

Hits: 65

Autor P. G.

2021-09-07

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...