Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Biznes. Prezes KGHM, Marcin Chludziński, najcenniejszym polskim menadżerem

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Pochodzący z Łomży prezes potentata – KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński, według raportu firmy Martis Consulting „Wycena polskich menadżerów”, znalazł się na pierwszym miejscu. Oznacza to że jest on najbardziej cenionym menadżerem spółek giełdowych.

Szef KGHM wyraźnie zdystansował konkurencję. Od drugiego w zestawieniu prezesa – Marka Piechockiego z LPP – dzieli go niemal miliard złotych – informuje portal parkiet.com:

  • Marcin Chludziński KGHM – 1 849 724 931 zł
  • Marek Piechocki – 923 169 970 zł

W piątek kapitalizacja KGHM wynosiła 32.5 mld. zł. A zatem wycena prezesa stanowi aż 5.8 proc wartości rynkowej spółki. Jej notowania od szczytu zanotowanego w maju 2021 r zniżkują, ale stopa zwrotu liczona za okres 12 miesięcy bądź dłuższy jest i tak imponująca. Od lokalnego minimum zanotowanego podczas zeszłorocznego załamania na rynkach (marzec) akcje podrożały ponad trzykrotnie, a od początku 2020 r. o 69 proc. Chludziński znalazł się w zestawieniu po raz drugi. W zeszłym roku zadebiutował na siódmej pozycji. Jego awans na tegoroczną pozycję lidera to efekt dobrego zarządzania spółką oraz wykorzystania warunków rynkowych, które pozwoliły surowcowej grupie na uzyskanie bardzo dobrych wyników i przełożyły się na wzrost wyceny akcji – czytamy na parkiet.com

Zysk netto miedziowego koncernu KGHM w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 3,7 miliarda złotych. To oznacza, że był ponad pięciokrotnie wyższy od zanotowanego w pierwszym półroczu 2020 roku. Pomogły między innymi wysokie ceny miedzi na światowych rynkach.

Prezes KGHM Marcin Chludziński mówił, że to najlepszy wynik od dekady. I dodał, że wpływ na ten wynik miały też zyski z kopalni Sierra Gorda w Chile:

Sierra Gorda czyli projekt który po raz pierwszy w tym roku przyniósł nam pieniądze bo to jest trudny historycznie projekt gdzie pieniądze były wysyłane do Chile żeby go utrzymywać, a w tym roku jest efekt naszej mocnej, dużej trzyletniej pracy i te pieniądze do Polski wracają i zaczyna to wpływać na wynik finansowy spółki – podkreśla Marcin Chludziński.

      2021-10-26 Marcin Chludziński

W porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku zysk netto zwiększył się o 433 procent, o 32 procent zwiększyły się przychody spółki i o 9 procent zwiększyła się produkcja. W pierwszym półroczu 2020 roku zysk netto koncernu wyniósł prawie 700 milionów złotych.

KGHM jest jednym z największych producentów miedzi i srebra.

Hits: 70

Autor J. T.

2021-10-26

Więcej informacji z tej kategorii