Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Chojny Młode: Podpisano umowę na przebudowę skrzyżowania

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Są pieniądze, jest wykonawca i wkrótce rozpoczną się prace. Mieszkańcy Chojn Młodych doczekali się przebudowy skrzyżowania DK61 z drogami powiatowymi nr 1912B i 1913B. Dzisiaj (12.03.) w obecności Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury podpisano umowę z wykonawcą. 

Zadanie polega na wprowadzeniu rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na skrzyżowaniu przez wybudowanie sygnalizacji świetlnej. Pozwoli to na bezpieczne włączanie się do ruchu z dróg podporządkowanych oraz zapewni pieszym bezpieczeństwo w dotarciu do zlokalizowanych po obu stronach drogi przystanków komunikacji publicznej. Ponadto w celu bezpiecznego skomunikowania ruchu pieszego z istniejącymi przystankami oraz planowanymi przejściami dla pieszych zostanie wybudowany chodnik po lewej stronie oraz częściowo przebudowany chodnik po prawej stronie drogi.

Projekt przewidziano do realizacji w 2021 r.

Protestem utorowali sobie drogę do bezpieczeństwa

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 61 w Chojnach Młodych z drogami powiatowymi prowadzącymi do Nowogrodu (1912B), Starych Chojn (1913B) i Śniadowa (1946B) to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach na terenie gminy Łomża. Często dochodzi tam do wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a mieszkańcy nie mają nawet oznaczonego przejścia dla pieszych, które umożliwiłoby im dostęp do przystanków autobusowych.

DK61 to droga o największym natężeniu ruchu w regionie. Według ostatniego pomiaru ruchu z 2015 roku GRP 2015 na odcinku DK 61 Miastkowo – Łomża notowano 7715 pojazdów na dobę. Blisko 2500 z nich to samochody dostawcze i ciężarowe. Przecinające w Chojnach Młodych DK 61 drogi powiatowe 1912B i 1946B coraz częściej wykorzystywane są jako objazd Łomży przez kierowców jadących z Warszawy w kierunku Mazur i z powrotem. To sprawia, że także „poprzeczny” ruch na skrzyżowaniu jest bardzo duży.

Brak reakcji władz oraz plotki, jakoby DK61 miałaby zamienić się w drogę wojewódzką po oddaniu Via Baltica doprowadził do tego, że mieszkańcy 4 października 2019 roku wyszli na jezdnię. Przez około trzy godziny blokowali ruch na drodze.

red. pg

Hits: 1

Autor P. G.

2021-03-12

Więcej informacji z tej kategorii