Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ciechanowiec: XIII Zajazd Wysokomazowiecki

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Już w niedzielę (23 lipca) po raz XIII w Ciechanowcu rozpocznie się ,,Zajazd Wysokomazowiecki”.

To wydarzenie, którego celem jest prezentacja wydarzeń z historii Polski i patriotycznych korzeni regionu. Na terenie powiatu wysokomazowieckiego nadal żyją potomkowie osiadłych w średniowieczu rodów rycerskich.

Eryk Kotkowicz z  Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka mówi, że nasz region to ostoja polskości, dlatego tak ważne jest to dla naszej lokalnej społeczności.

Ważne jest, abyśmy pamiętali o tym, że ludzie stąd brali udział w wojnach, obronie Rzeczypospolitej, docierali tak jak lisowczycy na chwałę oręża polskiego. W zasadzie od Rosji, aż po Niemcy, Niderlandy, więc tutaj mamy się czym poszczycić. 

      2023-07-17 Eryk Kotkowicz

Eryk Kotkowicz dodaje, że na zwiedzających czeka wiele atrakcji.

Będą tutaj czekać pokazy mody z epoki, pokazy uzbrojenia, musztry, pokazy kawaleryjskie, sokolnicze czy żonglerka chorągwiami. Jedną z głównych atrakcji będzie inscenizacja hołdu ruskiego. Były Car, Szujski, będzie klękał przed królem Zygmuntem III Wazą. Kulminacją imprezy, będzie inscenizacja bitwy o 17.30. 

      2023-07-17 Eryk Kotkowicz o wydarzeniu

 

Wydarzenie rozpocznie się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu o godzinie 12.00 w niedzielę (23 lipca). Następnie zostanie przedstawiona odezwa i zaciąg szlachty na wojnę moskiewską, a po tym przemarsz wojsk na tereny Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

 

Autor W M

2023-07-17

Więcej informacji z tej kategorii

21 lipca: Jezus dobry pasterz

21 lipca: Jezus dobry pasterz

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA (ROK B)   Mk 6, 30 - 34 Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co...