Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Dziś Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało wprowadzone ustawą z 20 lutego 2004 roku. Flaga narodowa, obok godła, jest symbolem państwa. Historyk Muzeum Historii Polski Maria Więckowska przypomina, że biało-czerwona polska flaga wywodzi się ze średniowiecza.

Maria Więckowska wyjaśnia, że właśnie w średniowieczu zaczęły kształtować się nasze narodowe barwy. Wiązało się z to z barwami herbu czyli białym orłem na czerwonym tle. Oficjalnie polskie rycerstwo używało tego znaku od XIII wieku, po zjednoczeniu ziem polskich, po koronacji Przemysła II.

Historyk przypomina, że choć przez wieki biel i czerwień były polskimi barwami to dopiero przy okazji 1. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zaczęto traktować je jako barwy narodowe. W 1792 roku, kiedy odbywały się manifestacje patriotyczne kobiety ubierały się w białe suknie i zakładały czerwone szarfy, zaś mężczyźni nosili biało-czerwone szarfy.

Biało-czerwona flaga jako narodowa została uznana przez Sejm Królestwa Polskiego podczas powstania listopadowego. W lutym 1831 roku ówczesny Sejm uchwalił detronizację cara jako polskiego króla i przyjął, że polska flaga będzie biało-czerwona.

Maria Więckowska przypomina, że ostatecznie kształt polskiej flagi narodowej ustalił Sejm po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku.

Koloru naszej flagi mają bardzo symboliczne znaczenie biały używa się w heraldyce jako reprezentację srebra, a w zakresie wartości duchowych oznacza czystość i szlachetność. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

IAR/Witold Banach/dyd

Hits: 26

Autor P. G.

2021-05-02

Więcej informacji z tej kategorii

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w...