Przyszłoroczni maturzyści mogą mieć wpływ na to co będzie na ich egzaminie dojrzałości. Centralna Komisja Egzaminacyjna już przygotowuje się do egzaminu w 2023 i 2024 roku. Trwają właśnie prekonsultacje dotyczące wymagań egzaminacyjnych.
Wcześniej egzaminy były tworzone na podstawie programowej. Pandemia wymusiła na nas zmiany – mówi Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży:
– Wiemy, że uczniowie, za chwilę absolwenci, pobierają naukę w trybie zdalnym. Wiemy, jak z wieloma problemami różnej natury, i organizacyjnej, i związanej z realizacją przewidzianego materiału, mają do czynienia. To jest o tyle istotne, że w roku 2023 matura miała się odbywać na podstawie. Mówiliśmy o takiej nowej maturze. Jednak podjęto decyzję, że ponieważ jest to rocznik, który właściwie już na ten moment pół swojego kształcenia spędza w postaci kształcenia zdalnego, że te egzaminy odbędą się na podstawie wymagań.
W prekonsultacjach mogą wziąć udział nie tylko nauczyciele, ale też uczniowie:
– My prosimy o to, żeby te wszystkie środowiska pisały, że tak powiem uwagi. Jesteśmy mocno zainteresowani oczywiście informacjami, które płyną od nauczycieli. Ale z całą pewnością też w sposób niezwykle poważny będą traktowane opinie, które prześlą dla nas uczniowie, którzy w tej chwili pobierają naukę. Oczekujemy na merytoryczne uwagi i opinie dotyczące propozycji wymagań egzaminacyjnych.
Swoje uwagi można przesyłać do 10 stycznia na adres e-mail: prekonsultacje@cke.gov.pl. Propozycję wymagań znajdą państwo na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w formie rozporządzenia.
pg
Hits: 44