Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gospodarka: Tarcza antyinflacyjna 2.0 – poznaj szczegóły

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Od lutego na pół roku ma zostać obniżony VAT na paliwa, a VAT na żywność, gaz i nawozy zostanie zmniejszony do zera.

Premier poinformował, że obniżenie VAT-u na paliwa z 23 do 8 procent spowoduje zauważalne zmiany cen na stacjach benzynowych. Powiedział, że najpóźniej za miesiąc cena litra paliwa powinna spaść około 60 do 70 groszy.

Zapowiedziano też, że od lutego podstawowe produkty żywnościowe zamiast 5-procentową, będą objęte zerową stawką VAT. Premier zachęcił Polaków, żeby sprawdzali, czy w efekcie obniżki ceny żywności spadną.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 obejmuje również obniżenie do 5 procent VAT-u na prąd i ogrzewanie. Ponadto w ramach drugiej Tarczy Antyinflacyjnej do zera zostanie obniżony VAT na nawozy.

Premier zapowiedział też rezygnację z pobierania VAT-u na gaz ziemny. Od początku tego roku VAT na to paliwo został obniżony z 23 do 8 procent, a od lutego VAT będzie obniżony do zera.

W ramach drugiej Tarczy Antyinflacyjnej rząd zapowiedział też obniżenie opłat za gaz dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz między innymi takich instytucji, jak szpitale, szkoły i żłobki.

Premier poinformował, że wszystkie obniżki będą kosztowały państwo od 15 do 20 miliardów złotych.

IAR/red. pg

Hits: 10

Autor P. G.

2022-01-12

Więcej informacji z tej kategorii