Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego: dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

368 zgłoszeń o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich wpłynęło do diecezji i zakonów męskich w Polsce od połowy 2018 roku do końca 2020. Zawiadomienia dotyczą czynów z lat 1958-2020. Połowa z nich jest nadal w trakcie badania, 39% zarzutów potwierdziła lub wstępnie uwiarygodniła Kongregacja Nauki Wiary, 10% uznano za niewiarygodne. 

Zaprezentowane dziś dane zebrało biuro Delegata Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży – abpa Wojciecha Polaka wraz z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyrektor instytutu ks. Wojciech Sadłoń zaznaczał, że zgłoszenia dotyczą 292 księży i zakonników.

– Te 368 przypadków nie oznaczają identycznej liczby osób duchownych obwinionych – niektóre osoby były obwinione o czyny przestępcze względem kilku osób – dodał.

Jak dodał ksiądz Sadłoń, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego nie ma danych o tym, ile zgłoszeń zakończyło się prawomocnym wyrokiem sądu.

– Zasadnicza część tych zgłoszeń jest w trakcie procesowania. Nie możemy też monitorować do końca tego, co dzieje się przed sądami. Dane takie zbieraliśmy, ale zaprezentowaliśmy tylko szczątkowe, część spraw się wciąż toczy. Chcemy do tego wrócić za jakiś czas, ale obecnie te dane nie są możliwe do prezentacji – wyjaśnił.

Prymas Polski, Delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży – abp Wojciech Polak poprosił o przebaczenie pokrzywdzonych i zgorszonych złem w Kościele.

– Ta dokonana kwerenda pokazuje także, że Kościół, w którym kiedyś dokonała się krzywda, dziś staje się miejscem wysłuchania i pomocy, szukania prawdy i sprawiedliwości. Te zgłoszenia były możliwe, bo Kościół – nie bez oporów – ale jednak zmienia się i nawraca w tym względzie. Chciałem podziękować wszystkim, którzy przyjęli pokrzywdzonych, wysłuchali, udzielili im potrzebnej pomocy – mówił abp Polak.

Spośród 173 zgłoszonych Kościołowi spraw dotyczących osób pokrzywdzonych poniżej 15 roku życia, zdecydowaną większość (86%) zgłoszono państwowym organom ścigania. W 113 przypadkach zrobiły to diecezje i zakony.

Pierwsze badanie dotyczące wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce, opublikowane w marcu 2019 r., ujawniło 382 przypadków wykorzystania z lat 1950-2018.

Obecnie w Polsce jest 33,6 tys. kapłanów oraz 1,2 tys. braci i ok. 19 tys. sióstr zakonnych.

IAR

Hits: 36

Autor P. G.

2021-06-28

Więcej informacji z tej kategorii

Łomża: rusza sezon grzewczy

Łomża: rusza sezon grzewczy

W Łomży rusza sezon grzewczy, a to znak, że jesień jest już za rogiem. Od dzisiaj mieszkańcy Łomżyńskiej Spółdzielni...

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

Wiara: Dożynki gminne w Radulach

W niedzielne południe - 19 września 2021 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyły się...