Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Jabłonka Kościelna: Upamiętnią wydarzenia z 1920 roku

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W sierpniu 1920 roku Jabłonka Kościelna (gmina Wysokie Mazowieckie) była miejscem bitwy, którą stoczył 34 Pułk Piechoty porucznika Kazimierza Glińskiego z oddziałami trzech sowieckich dywizji strzelców. 100-lecie Bitwy Warszawskiej stało się okazją do upamiętnienia tych wydarzeń.

W ubiegłym roku wydana została książka autorstwa historyka Ignacego Śmigielskiego, w której odtworzono przebieg działań z 1920 roku. Kolejnym elementem upamiętnienia jest pomnik, który już jutro (12.08.) zostanie odsłonięty. Autorem jest pochodzący z okolic Czyżewa (powiat wysokomazowiecki) architekt Dariusz Kraszewski.

Monument składa się z dwóch elementów – cokołu z orłem w koronie i tablicy – mówi Krzysztof Krajewski, wójt gminy Wysokie Mazowieckie:

– Jest orzeł, jest to orzeł obowiązujący w polskim wojsku w latach 20. To jest taki typowy orzeł, który tak wyglądał. Natomiast drugim elementem jest tablica, dosyć dużych rozmiarów, w który jest jak gdyby wrysowany wygrawerowany obraz Bitwy Warszawskiej Wojciecha Kossaka. Czyli ten słynny obraz, który wisi, wisiał w Watykanie. 

      2021-08-11 Krzysztof Krajewski o pomniku w Jabłonce Kościelnej

Uroczystości rozpoczną się o godz. 13 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Michała Archanioła w Jabłonce. A tuż po odsłonięciu odbędzie się piknik patriotyczny.

pg

Hits: 75

Autor P. G.

2021-08-11

Więcej informacji z tej kategorii