Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kościół ma nowego biskupa. Bp Suchodolski: Panie, Ty wiesz, że kocham Twój Kościół

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że kocham Twój Kościół – mówił nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski w dniu swoich święceń biskupich. Przyjął je z rąk bp. Kazimierza Gurdy 1 czerwca 2020 roku w katedrze siedleckiej. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio i bp Henryk Tomasik.

„Każdy Boży dar jest zanurzeniem obdarowanego w Bożym miłosierdziu. Bóg wybiera to, co słabe, by nawet tam, gdzie grzech, jeszcze bardziej rozlała się łaska. Wdzięczny za to wybranie, pełne miłosierdzia, wołam: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Ty wiesz, że kocham Twój Kościół. Kościół, który od dnia mojego chrztu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, 24 listopada 1963 r. stał się moim domem” – powiedział bp Grzegorz Suchodolski na zakończenie liturgii swoich święceń biskupich. Podziękował też wszystkim przybyłym na uroczystości oraz osobom, które towarzyszyły mu na drodze jego życia i powołania.

„Tylko miłość może być motywem wiernego wypełniania obowiązków, motywem nieustannej modlitwy, dochowania wierności, opieki nad cierpiącymi i biednymi, gorliwości w sprawowaniu liturgii i sakramentów” – mówił w homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Zaznaczył on, że „pomimo zmieniających się warunków, aktualne jest oddanie przez pasterza swojego życia za owce, bez względu na to, czy jest to ofiara jednorazowa i krwawa czy też jest to ofiara codziennego życia, jego trudu i cierpienia”.

Do pytania o miłość odniósł się również Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście z gratulacjami i życzeniami dla nowego biskupa. „Ogarniam Cię, Biskupie Grzegorzu, swoją modlitwą, zapewniam o modlitwie Kościoła w Polsce, prosząc Ducha Świętego dla Ciebie o zdolność miłowania, jakiej nie ma nikt inny” – napisał Przewodniczący Episkopatu. Jego list odczytał bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu.

W uroczystościach wzięło udział 17 biskupów i przedstawiciele wiernych. Wśród zgromadzonych w siedleckiej katedrze byli m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

BP KEP

[related limit=”5″]

Autor J. E.

2020-06-02

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 5 grudnia

Słowo Życia: 5 grudnia

PONIEDZIAŁEK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 5, 17-26 Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i...

Słowo Życia: 4 grudnia

Słowo Życia: 4 grudnia

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU Mt 3, 1-12 W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa:...

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...