Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: 11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Mija 11 lat od Katastrofy Smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie maszyny byli między innymi wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Gdy do zebranych w Katyniu osób, czekających na polską delegację i początek uroczystości, dotarła informacja o katastrofie samolotu, rozpoczęto modlitwy, a następnie odprawiono mszę świętą.

Szybko pojawiła się informacja, że najprawdopodobniej wszyscy zginęli, w tym Para Prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie gromadziły się tłumy. Ludzie zapalali znicze i składali kwiaty. W Pałacu wystawiono specjalną księgę kondolencyjną. Do wpisu ustawiły się długie kolejki.

Katastrofa smoleńska odbiła się szerokim echem w świecie. Do Polski napływały depesze z kondolencjami. W wielu krajach przed naszymi ambasadami ludzie składali kwiaty i zapalali znicze.

Główne uroczystości żałobne zostały zorganizowane 17 kwietnia na placu Piłsudskiego w Warszawie. Zawisły tam zdjęcia 96 osób, które zginęły w katastrofie. W południe w całej Polsce zawyły syreny alarmowe.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się 18 kwietnia w Krakowie. Lecha i Marię Kaczyńskich żegnały tysiące ludzi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i delegacje z kilkudziesięciu państw. Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mariackiej mszą świętą, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Następnie kondukt z trumnami wiezionymi na lawetach armatnich przeszedł ulicami miasta na Wawel. Tam para prezydencka została pochowana w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

10 listopada 2010 roku na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach o godzinie 8.41 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Monument poświęcił kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski powiedział, że ojczyzna jest bezcenną wartością, dla której potrzeba ofiary życia, ale także pracy oraz wypełniania małych i wielkich obowiązków.

Od czasu katastrofy na terenie Polski i poza jej granicami powstają setki upamiętnień ofiar tragedii, w tym pomniki i tablice. 10 kwietnia 2018 roku na placu Piłsudskiego odsłonięto pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu. 10 listopada tego samego roku, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nieopodal tego monumentu uroczyście odsłonięto pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

IAR

Autor M. Sz.

2021-04-10

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...