Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Dzisiaj (20.06) Światowy Dzień Uchodźcy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Polsce mieszka ponad 3 miliony cudzoziemców, w tym około milion z Ukrainy. Są wśród nich migranci i uchodźcy. Powody emigracji są różne: wojny, kryzysy czy konflikty. Dziś (20.06) Światowy Dzień Uchodźcy.

Wieloraką pomoc organizują w Polsce Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. W 28 Centrach z wszechstronnej pomocy skorzystało ponad 100 tysięcy osób, a 30 procent beneficjentów to dzieci. Viktoriia Lukashyk powiedziała, że znalazła tam wsparcie, uciekając przed wojną:

-Uciekłam przed wojną z 3 dzieci, pochodzę z polskiej rodziny. Moje dzieci uczą się w polskiej szkole, mają zajęcia dodatkowe córka gra na saksofonie oraz pianinie, chłopcy grają w piłkę nożną, także moje dzieci rozwijają się tutaj i mam nadzieję, że przyniosą dla Polski owoce w tych kierunkach. 

      2024-06-20 Viktoriia Lukashyk

Viktoriia Lukashyk przypomniała, że nie miała problemu z integracją. Dziś pracuje jako doradca zawodowy i integracyjny:

-Ludzie kiedy trafiają do Caritas wiedzą, że nie są sami ze swoimi problemami, jesteśmy z nimi, wspieramy i pomagamy jak możemy. 

      2024-06-20 Viktoriia Lukashyk o pomocy z Caritas

W dniach 20-28 czerwca Caritas pod hasłem “Ty i oni to my. Warto być razem” organizuje cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. W 28 lokalizacjach w Polsce odbędą się pikniki rodzinne, zabawy, koncerty oraz inne atrakcje dla całych rodzin. Jutro (21.06) w 19 miastach Polski odbędzie się społeczna akcja krwiodawstwa “Kropla dobra”. To wspólna akcja uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, w tym podopiecznych Caritas, ich znajomych oraz rodzin i Polaków. Z pomocy w Polsce i na Ukrainie skorzystało milion osób. 500 tysięcy osób skorzystało ze wsparcia rzeczowego i żywnościowego. 70 tysięcy osób z traumą otrzymało wsparcie psychologiczne. Wartość pomocy udzielonej przez Caritas w 2023 to 150 milionów złotych.
Więcej informacji na stronie: caritas.pl/dzien-uchodzcy.

Autor W M

2024-06-20

Więcej informacji z tej kategorii

21 lipca: Jezus dobry pasterz

21 lipca: Jezus dobry pasterz

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA (ROK B)   Mk 6, 30 - 34 Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co...