Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj MS: Wsparcie Międzynarodowego Trybunału Karnego ws. Ukrainy

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Ministrowie sprawiedliwości z kilkudziesięciu krajów świata spotkali się 20 marca br. w Londynie, by rozmawiać o większym wsparciu dla najważniejszych dochodzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego. Ministrowie chcą pomóc zwłaszcza w ściganiu odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Polskę reprezentuje na konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Gospodarzami spotkania są wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab oraz holenderski minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Dilan Yeşilgöz-Zegerius. Celem konferencji jest zapewnienie jak najszerszego wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego jako instytucji najbardziej odpowiedniej do prowadzenia śledztw w sprawie zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie przez władze oraz wojska Federacji Rosyjskiej.

Od wielu miesięcy wspólnota międzynarodowa pracuje nad ramami prawnymi, by pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni wojennych na Ukrainie – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta w trakcie briefingu prasowego przed wejściem na salę obrad.

To nie pierwsze takie spotkanie, ale odbywa się ono w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ kilka dni temu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Oznacza to, że jeśli Władimir Putin lub osoby odpowiedzialne za deportacje dzieci z Ukrainy pojawią się w jednym ze 123 państw sygnatariuszy Statutu Rzymskiego, muszą się liczyć z aresztowaniem – dodał wiceminister.

Polska prokuratura, która na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro prowadzi śledztwo wspólnie z innymi prokuratorami, w tym ukraińską oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym, zgromadziła ważny materiał i przekazała MTK poważne dowody na porwania ukraińskich dzieci. Ustalono również bezpośrednich sprawców niektórych zbrodni. To istotny wkład Polski w to postępowanie, by zbrodniarze z Rosji ponieśli odpowiedzialność – podkreślił Sebastian Kaleta.

Podczas konferencji ministrowie debatują także o współpracy w dziedzinie gromadzenia dowodów zbrodni popełnianych przez rosyjskiego agresora na Ukrainie oraz o potrzebnym wsparciu dla świadków. Wiceminister Sebastian Kaleta mówił o pracy polskich prokuratorów i ekspertów.

Polska wspiera działalność operacyjną Trybunału, udostępniając śledczym MTK materiał dowodowy zgromadzony w toku polskiego śledztwa, a także ułatwiając przemieszczanie się śledczych trybunału na miejsce zbrodni – powiedział Sebastian Kaleta. – Od wybuchu wojny na terenie Ukrainy polskie Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie zapewniało niezbędne wsparcie logistyczne w transferze przez terytorium Polski delegacji Międzynarodowego Trybunału Karnego pod przewodnictwem Prokuratora Karima Khana, dbając o jego bezpieczeństwo i poufny charakter wizyty – przypomniał.

W trakcie pobytu w Londynie wiceminister Sebastian Kaleta odbył również spotkania bilateralnych  z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Denysem Maliuską oraz z prokurator Anglii i Walii Victorią Prentis.

Już miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę – 25 marca 2022 r. został powołany wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT) polskich, litewskich i ukraińskich organów ścigania. Miesiąc później Biuro Prokuratora MTK ogłosiło udział w JIT, potem dołączyły Estonia, Łotwa, Słowacja i Rumunia. 14 państw wszczęło też dochodzenia w sprawie przestępstw popełnionych w związku z wojną na Ukrainie.

Ponadto na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro już 28 lutego 2022 r. Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie wywołanej przez Moskwę wojny napastniczej. Najważniejszym celem jest uzyskanie i zabezpieczenie dowodów pochodzących od świadków oraz pokrzywdzonych. Zebrano już liczne zdjęcia i nagrania, przesłuchano także ponad 1700 świadków.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Autor ES

2023-03-22

Więcej informacji z tej kategorii