Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Prezydent podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym. Nowe świadczenie ma zrekompensować najbardziej potrzebującym wzrost inflacji i pokryć część wydatków na energię i żywności.

Dodatek osłonowy otrzymają gospodarstwa domowe, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2 100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1 500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Świadczenie będzie przysługiwało za cały rok 2022, a jego wysokość będzie zależała od liczby osób w rodzinie. Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymają 400 złotych, gospodarstwa 2-3 osobowe – 600 złotych, gospodarstwa 4-5 osobowe – 850 złotych, a gospodarstwa składają się z 6 i więcej osób – 1 150 złotych. Jeżeli rodzina ogrzewa dom piecem zasilanym węglem lub paliwami węglopochodnymi, to wysokość dodatku będzie zwiększana o 25 procent.

Przy ustalaniu wysokości dodatku będzie obowiązywała zasada złotówka za złotówkę. To oznacza, że świadczenie będzie przyznawane nawet po przekroczeniu progu dochodowego, ale jego wysokość będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych. Pieniądze będą wypłacone w dwóch ratach – pierwsza trafi do rodzin do 31 marca 2022 roku, a druga – do 2 grudnia 2022 roku. Świadczenie będą realizowały gminy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

W ustawie wprowadzono także zapisy, które mają zwiększyć ochronę odbiorców wrażliwych. Nowe przepisy zakazują między innymi wstrzymania dostaw energii do takiego odbiorcy w miesiącach zimowych, jeżeli zalega on z płatnościami. Za wyjątkiem niektórych przepisów ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu.

Dodatek osłonowy to jedne z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej, która ma przeciwdziałać wzrostowi inflacji.

IAR

Autor M. Sz.

2021-12-28

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 czerwca

Słowo Życia: 3 czerwca

SOBOTA ÓSMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO Mk 11,27-33 Jezus wraz z uczniami przyszli znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po...