Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: ,,Śniadanie prasowe” w siedzibie ARiMR – ważne zmiany dla rolników

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Piętnastego marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie kampanię dopłat bezpośrednich na 2025 rok. Szczegóły przedstawiono na zorganizowanym we wtorek (11.03) ,,Śniadaniu prasowym”.

Rolnicy ponownie będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe, lecz z pewnymi zmianami.

Leszek Szymański, zastępca prezesa ARiMR wyjaśniał, że jedną z nich jest wprowadzenie tak zwanego systemu warunkowości społecznej, czyli kontroli gospodarstw w zakresie BHP i prawa pracy:

-Temat marginalny, jeżeli chodzi o ilość rolników, ponieważ z szacunków, które zostały przedstawione przy wdrażaniu tego mechanizmu, jest ok. 7,5 tys. beneficjentów, którzy zatrudniają na umowę o pracę i podlegają pod Kodeks Pracy pracowników. W przypadku, gdyby w tych gospodarstwach wystąpiły nieprawidłowości w tym zakresie to w wyniku sankcji rolnik może otrzymać zmniejszone płatności co do zasady 3%, ale mogą być one zmniejszone do 1%, lub 5% – mówił Leszek Szymański.

Zmianom uległy także ekoschematy. Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich, podkreślała, że najważniejszą zmianą jest ograniczenie limitu powierzchni, do której można je otrzymać:

-Co do zasady jest to 300 ha, a na tej samej powierzchni mogą być realizowane maksymalnie dwa ekoschematy. Wyjątkiem od tej zasady są spółdzielnie, gdyż dla spółdzielni stosujemy przepis, że ten limit 300 ha mnożymy razy liczbę członków spółdzielni – wyjaśniała Jolanta Dobiesz.

Wśród zmian w ekoschematach możemy wymienić również między innymi: brak obowiązku utrzymywania trwałych użytków zielonych czy zmniejszenie liczby otrzymywanych punktów.

ARiMR pracuje także nad nowym ,,Portalem Rolnika” , który ma ułatwić koordynowanie formalności – mówił Radiu Nadzieja Andrzej Borusiewicz, zastępca prezesa ARiMR nadzorujący systemy informatyczne:

-Będziemy starali się zebrać wszystkie usługi, żeby w jednym miejscu rolnik miał dostęp do usług świadczonych przez Agencję, ale także inne instytucje. Drugi element to wdrażanie modułu AI. Chodzi o to, by rolnik mając pytania nie musiał dzwonić, tylko poprzez portal zapytał: jaka dokumentacja jest potrzebna, na co zwrócić uwagę – odpowiedzi na wszelkie pytania udzieli wtedy sztuczna inteligencja – mówił Andrzej Borusiewicz.

15 marca o północy zacznie działać aplikacja e-wniosek plus, gdzie będzie można składać wnioski o płatności bezpośrednie.

 

Autor K. P.

2025-03-11

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: [26] Papież w Hipponie

Wiara: [26] Papież w Hipponie

Wczoraj (23 kwietnia) dobiegła końca, trwająca od 13 kwietnia, podroż apostolska papieża Leona XIV do Algierii,...