Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ks. Jacek Kotowski: Pożegnanie pozwala przejść do kolejnego etapu żałoby

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Pożegnanie jest bardzo potrzebne, ponieważ pozwala przejść do kolejnego etapu żałoby, a tych etapów jest pięć. Kiedy mama pożegna dziecko, kiedy widzi trumienkę, kiedy uczestniczy w ceremonii, kiedy widzi, że jej dziecko jest godnie pochowane, kiedy widzi grób, to już nie zaprzecza temu, co się stało – przechodzi do następnego etapu żałoby” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin Diecezji Łomżyńskiej.

„To bardzo ważne, aby mieć świadomość, że dopełniliśmy wszystkiego, aby pogrzebać nasze zmarłe dziecko. To jest pietyzm. Jeśli tego zabraknie to ciągle wraca ta myśl, że mogliśmy zrobić więcej” – dodał ks. Kotowski.

Kapłan zwracał uwagę na to, że pogrzeb dziecka utraconego ma dodatkowe znaczenie.

„Pogrzeb pokazuje, że był człowiek – zaświadczamy o tym. W tym świecie, w którym toczy się dyskusja dot. życia dzieci nienarodzonych, jeśli będziemy z szacunkiem chowali dzieci, które zmarły przed narodzeniem – niezależnie od czasu trwania ciąży – pokazujemy jako Kościół i społeczeństwo, że uznajemy godność tych dzieci. Był człowiek, niestety go nie ma, bo odszedł za wcześnie, ale zrobiliśmy wszystko, aby go godnie pożegnać i uszanować małego człowieka” – stwierdził ks. Kotowski.

Na pytanie, czego nie powinni słyszeć rodzice po utracie dziecka, Gość Poranka „Siódma9” odpowiedział:

„Na pewno nie powinni słyszeć słów typu: «nic takiego się nie stało», «dziecko było tak małe, że prawie go nie było», «macie jeszcze trójkę dzieci», «jesteście młodzi, urodzicie kolejne», itd. Są to słowa pseudo-pociechy. One padają nie ze złej woli, ale raczej z niewiedzy, z nieumiejętności towarzyszenia” – wyjaśniał rozmówca Anny Czytowskiej.

W rozmowie poruszono także temat Dnia Dziecka Utraconego, a także postarano się odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko, które nie było chrzczone może być zbawione?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

 

Hits: 38

Autor P. G.

2021-10-13

Więcej informacji z tej kategorii